Filatelista

42 –m–—–ISI—ZŽ— II IO =Z=m==-=—0—=—=—m=mC==m=—zk=ReRnmC-K__„.__ _—__—<

srebro, možda manje nego što zaslužuje jer je zbirka perfektno uređena i stručno obrađena, ali ovaj specifični materijal nije dovoljno poznat žiriju. G. Talović pod švajcarskom zastavom i ako srpskog porekla je za svoju zbirku „predfilatelija Kneževine Srbije” dobio očekivano veliko zlato. Sa , „našeg” područja bile su Još prisutne zbirke „poštanska istorija Bosne i Hercegovine”

g· Kugela iz USA, dobila očekivano zlato i g. Marakovića iz Beča poreklom iz HFyafske zbirka pod istim imenom kao predhodna, dobila je neočekivano vermej (pozlaćena medalja). Ovo je verovatno najbolja zbirka Bosne koja je ikada napravljena sa obiljem retkosti ı unikata ali zbog sitnih tehničkih grešaka je ocenjena prestrogo i prenisko. I treba pomenuti zbirku „Verigari Slovenije” g. Buitenkampa iz Holandije koji je za ovu odlično razrađenu i stručno izgrađenu zbirku dobio potpuno zasluženi vermeJ. Ostali izlagači iz bivših „jugo” republika su u raznim kategorijma uglavnom tematike i literature dobili zaslužene medalje od bronze do velikog srebra, ali je njihov značaj minoran za ovakvu izložbu.

Palmares-dodela medalja, po oceni mnogih nije bio očekivano glamurozan uz visoku cenu ulaznice 200 S program je bio razvučen, večera kratka i slaba, previše govora i beskonačan red za dodelu medalja. Uprkos 700 prisutnih zvanica ovo je možda bila najslabija tačka izložbe. Grand prix počasni, u šampionskoj klasi je dodeljen Amerikancu za izuzetan izložak Gvadalupea, Grand prix izložbe je dodeljen g. Rodrigezu iz USA za klasični Meksiko, ı Grand prix nacionalni je dodeljen g. Grossu (USA) za izuzetan i po mnogima najbolji ı najvredniji izložak cele izložbe „klasične marke Amerike”. U svakom slučaju sva tri Grand Prix-a su ostala u USA što nije uobičajeno ali zbog tradicionalnog američkog nacionalizma očekivano. Bezbednost i kontrola tokom cele izložbe su bili savršeni, svaki posetilac je registrovan i nije poznat ni Jedan sporan ili neprijatan događaj, uprkos tropske spoljne temperature, izložbeni ı prodajni prostor su bili savršeno klimatizovani, osoblje više nego ljubazno a prateći prijemi, izleti ı formalni sastanci su bili odlično orgnizovani. Prostor za decu i omladinu je bio spektakularno rešen sa filmovima, nagradnim igrama 1 audio-vizuelnoj edukaciji na više nivoa. Specijalni izlošci u počasnoj klasi su bil: pod jakom kontrolom, što ne čudi zbog vrednosti i izuzetne filatelističke atraktivnosti koja je prikazana: Kraljevska kolekcija Elizabete II, Zbirka princa Alberta od Monaka, najređe Američke marke, čuveni četverac aviona sa obrnutom sredinom, „Blu Boj” najskuplje pismo na svetu, katastrofalno pismo iz Cepelina Hindenburg, probe i eseji nacionalnog poštanskog muzeJa ı mnoge druge filtelističke retkosti. Izložba Je u celosti bila osigurana na preko fantastičnih PET MILIJARDI dolara.

Opšti utisak svakog posetioca ovog filatelističkog mega doživljaja je da samo Amerikanci ne žaleći truda, novčanih sredstava uz veliko iskustvo i požrtvovanost armije ljudi koja je na ovoj izložbi učestvovala mogu da nam prirede ovakav sedmodnevni nezaboravni događaj. uvervajući nas da Je velika čast ı zadovoljstvo biti filatelista i posetilac na ovoj izložbi.