Filatelista
i ne dopusti da se umorim Ne, to nisu prazni snovi, Zasad samo izdanci, jednom će nam to drveće dati plod i hlad.
(Geteova nađa).
Dolazak u Ameriku 1884. godine ı zaposlenje kod jednog od najvećih električara ondašnjeg sveta Edisona, nije donelo željeno rešenje na planu novog motora koje je on tada imao u rukama. Bio Je to motor koga pogone naizmenične struje koje se sa malim gubicima mogu prenositi na velika rastoJanja, karakteristika koju Edisonov sistem Jednosmernih struja nije posedovao ı nije mogao da ostvari. Uz to, Teslini motori sa obrtnim poljem su bili tako savršeno Jednostavni da ı danas, čitav vek iza burnog razvitka elektrotehnike, oni Još uvek dominiraju 1 prisutni su na svakom koraku. Teslinom indukcionom ı sinhronom motoru mogu se, naravno, naći ı neke zamerke, ali isto tako ne možemo da se nadivimo njihovoj neverovatnoj usklađenosti sa prirodom struja koje ih pogone, da bi se o njima mogle ispredati bajke.
Od momenta stupanja na američko tlo, Tesla se sukobljava sa novim teškoćama altı njegova snaga je ogromna. On radi na usavršavanju mašina ı regulatora Jednosmerne struje ali samo zato da bi ostvario svoj, sad već uobličeni polifazni sistem naizmeničnih struja. Za nepune tri godine boravka u Americi on se izborio za mesto svog novog sistema, podnosi seriju istorijskih patenata ı zatim drži predavanje pred najuglednijim ličnostima ı tako se probija u sam vrh električara onog doba. Umesto Edisona, od koga je Tesla mnogo očekivao a nije dobio ništa, u Život Tesle stupa pronalazač 1 industrijalac Džordž Vestinghaus i oni postaju saradnici ı prijatelji. Iz ove saradnje svet Je, pre nešto više od jednog veka, dobio prvu veliku hidroelektranu na reci Nijagari, a nešto pre toga oni su, 1893. godine, trijumfovali na Svetskoj izložbi u Cikagu, gde je definitivno Teslin polifazni sistem preuzeo ulogu nosioca svetske elektrifikacije, što je ostalo ı do današnjih dana.
Za nemirni stvaralački duh Tesle, polifazni sistem je bio tek početak ı u narednim godinama on stvara nove generatore struja viših učestanosti, uvck sa