Filatelista
76
Naslov
Naslov treba da:
– ukratko prikaže predmet rada,
– naznači cilj rada,
– sadrži ključne reči.
Naslov treba da sadrži dovoljno informacija da pobudi interes čitalaca za sadržaj, odnosno da na osnovu njega može da oceni da li ga rad interesuje. Naslov ne bi trebalo da ima više od deset reči.
Rezime (na srpskom i engliskom jeziku)
Smisao rezimea je da da jasnu i konciznu informaciju o sadržaju rada. Sadrži osnovne podatke o temi rada, najvažnije rezultate i zaključke. Citiranje literature, tabele i slike, koje se nalaze u radu, ne navode se u rezimeu.
Citiranje i literatura
Citiranje u tekstu sprovodi se tako što se navodi ime i prezime autora, naziv dela (knjige ili članka) i godina publikovanja. Navođenje korišćene literature sprovodi se na kraju teksta (numbering).
Slike
Slike treba da budu izvedene u nekom od kompjuterskih programa tako da kvalitetno obaveštavaju čitaoca o onome što se eli da prikažu. Širina slike pri štampanju je najviše 100 mm, te autor o tome treba da vodi računa, da pri toj veličini slika bude jasna i dobro vidljiva.
Slike pri predaji priložiti i u posebnom obliku u vidu vektorskog fajla oblika *.CDR ili u bitimapiranom obliku *. TIF ili *. JPG. Ako je reč o tehničkim crtežima uraditi ih na veličinu 1:1 u rezoluciji 300 DPI i u crno-beloj tehnici.
Fotografije
Poželjno je da se označi nešto šta je važno i zbog čega je fotografija u radu prikazana. U obzir dolaze samo fotografije ili skenirane fotografije visokog kvaliteta. Pri skeniranju fotografiju u boji moguće je skeni-
rati u opciji color ili black and white. Fotografije u obliku *.JPG fajla skenirati u rezoluciji 300 DPI. U tekstu se fotografija navodi kao slika.
Tabele
Prikazivanjem u tabelama doprinosi se uštedi prostora, ali podaci u njima moraju da se komentarišu. Natpisi u tabeli moraju da budu kratki i jasni. Svi natpisi unose se na srpskom jeziku. Ukoliko je potrebno dodatno objašnjenje za neki podatak u tabeli, taj naziv ili broj se naznačavaju brojem ili slovom i objašnjenje daje ispod tabele.
Broj vidljivih linija tebela treba svesti na minimum, gornja i donja granica i granica zaglavlja. Veći broj linija upotrebljava se samo ukoliko je to za razumevanje podataka neophodno, na primer odvajanje dve izričito različite grupe. Senčenje pojedinih polja primenjuje se samo izuzetno, ukoliko neki naziv ili podatak treba posebno da se naglasi. Svaka tabela mora da se pomene u tekstu.
Skraćenice
Samo opštepoznate skraćenice pišu se bez objašnjenja, na primer EU, UN, SCG... Skraćenice mogu ponekad značajno da olakšaju pisanje teksta, jer se neki naziv koji se sastoji iz više reči ne piše više puta. Pri prvoj upotrebi skraćenice treba obavezno dati tumačenje. Stvaranje vlastitih skraćenica i nji-
hovo korišćenje treba izbegavati.