Filatelista
Друштвено предузеће „Југомарка", које се бавило емисионом политиком и издавањем поштанских марака, 2010. ушло је у састав ЈП ПТТ „Србија" (данашња ЈП "Пошта Србије") Радна јединица са истим основним делатностима, под називом „Србијамарка".
Већина пригодних издања требала би да се везује за одређене датуме (дане у години) померање је могуће ако је нерадни дан на претходни радни дан. Овим би се излазило у сусрет уколико је планаирана промоција марке да иста може да се организује. Ово се првенствено односи на Светски дан заштите животне средине који се обележава 5. јуна. Наука би требало да се везује за Дан науке (национални је 10 јул, међународни је 10. новембар). Серијал Музејски експонати би требало да се везује за Међународни дан музеја за који је одређен 18 мај. Серија заштићене врсте би требало да се везује за Међународни дан заштите животиња - 4. октобар, за Дан марке би могли да се одреде датуми издавања новинских (13. мај), редовних (13. јул) или пригодних (21. септембар) марака итд.
Поред наведеног веома елегантно би могле да се на интернет страници Поште поставе бар 10 дана раније и најаве нова пригодна издања, чиме би се свакако привукла пажња заинтересованих да купе или пошаљу пошиљку на дан излажења пригодних издања. То би чак било неопходно да се уради пошто је проблем ванредних издања евидентан. Други проблем је кашњење од неколико дана излазака званичних ЕрС-а (пример је 125. година Српског геолошког друштва из 2016. године). Од раднице Србијамарке сам добио усмено објашњење да им штампарија није доставила ЕОС-еве. Овакве ствари се јасно дефинишу у уговорима и за свако непоштовање уговора оштећена страна има право на велику новчану одштету.
Тираж пригодних утврђује Србијамарка и то објављује у програму издања за дату годину. Овај програм се на жалост такође не поставља на сајт Поште у директоријум Филателија из непознатог разлога.
Тако, ко није успео да дође до штампаног примерка, неће имати ни информацију о тиражу пригодних издања. Даљи проблем представљају ванредна издања пошто она нису описана у програму. О тиражима РрС-а и СМ-а само можемо да нагађамо, јер не постоји званична информација. Уколико већ Србијамарка нема интерес да штампа каталог, може бар да употпуни преглед годишњих издања и овим садржајима (за марке, блокове, РОС, СМ) и учини их доступним на својим порталима у виду РРЕ докумената.