Filatelista
У интересу штедње 22.октобра 1886. године донет је Закон о укидању државних надлешшава и звања > којим се, сва административна звања у свим надлештвима и по свим струкама и гранама државне управе, као и сама надлештва, на предлог дотичног министра, могу укинути Краљевим указом као сувишна. Послови укинутих надлештава предаће се, посебним Краљевим указом, другим надлештвима једнако! круга рада.
На предлог министра унутрашњих дела, према одредбама закона о укидању надлештава и звања, Краљ објављује Указ у „Српским Новинама" >, којим се од 25. новембра 1886. године укидају карантини: врањски, мокрогорски, рашки, радујевачки, рачански, полу-карантин Суковског Моста; и састанци: Шепачке Аде, Бајине Баште, љубовијски, Василијине Чесме, куршумлијски, балтабериловачки, власински, Дешчаног Кладенца, ржански и Вршке Чуке. Особље, до тада запослено у карантинима и састанцима, једним делом је пензионисано, а остали су стављени на располагање другим надлештвима. Тако је после педесет година од оснивања укинут српски санитарни кордон, на основу чл. 3 поменутог закона његове послове преузеле су царинарнице.
Треба подсетити да је аустријски санитарни кордон укинут петнаест година раније, 1871. године. Престанком рада кордона није престала потреба за здравственом заштитом земље од спољњих епидемија. У Србији је и после 1886. године настављено са овим видом заштите, али на другачије организован начин, прилагођен новим европским стандардима заштите здравља.
Са реорганизацијом санитета почело се неколико година раније 30. марта 1881. године, доношењем Закона о уређењу санишешске сшруке и очувању народног здравља >. Новим законом (чл. 18 и 19) потврђена је дотадашња организација заштите земље од уношења заразних болести и њиме су задржане санитарне установе дуж државне границе: караншини, Полу-караншин, погранични сасшанци и скелски лашови >. После пет година примене новог закона од ових установа се одустало, као што је већ поменуто санитарни кордон је укинут 1886. године. Напуштена је стара организација здравствене заштите од уношења заразних болести из иностранства, ова материја организационо и законодавно биће на нов начи накнадно уређена Расџисом о мерама прошив уношења људске куте 7, издатим од стране Министарства унутрашњих дела, на основу чл. 1 и 55 Закона о очувању народно! здравља (из 1881. године).
=3зборник закона и уредби, књ. 42, стр. 188 > Српске Новине" бр. 265, од 27. новембра 1886. г. "Зборник закона и уредби, књ. 36 , стр. 369-498
еСкелски латов, државни службеници у пристаништима на граничним рекама са АустроУгарском задужени за контролу промета људи, робе, животиња, поште...
"Санитетски зборник, књ. 3, свеска 1, стр. 210-219, Распис: Сбр. 11702