Filatelista

1955. године основан је Југословенски филателистички савез (ФС) чији Ће један од оснивача и стални члан бити и Руско филателистичко друштво РОСИКА из Беле Цркве, и које Ће са својим члановима живећим у Југославији, играти важну улогу у нашем филателистичком животу између два светска рата, а неки од његових чланова и у послератним годинама у оквиру новоформираних друштава и Савеза филателиста.

Не без разлога, у даљу причу о Друштву, уз име Евгенија Архангелског, мора се споменути и Сергеј Манжелеј и његова активност у филателији. Надам се да ми неће бити замерено што овом приликом не спомињем још нека имена Руса емиграната и њихов немали допринос нашој филателији, посебно у обнављању и формирању локалних филателистичких друштава.

Сергеј Манжелеј је у име Друштва био активан на свим годишњим скупштинама ЈФС-а и у свим сазивима био у Управном одбору и Управи ЈФС-а. Већ у првом наредном броју 9 РОСИКЕ он даје кратак прилог о најскупљој марки Југославије и објашњава како је дошло до грешке у штампи. Ради се о марки од 5 динара са доплатним вишком у корист подизања капеле на Дувањском пољу. О његовој активности у филателији Југославије ћемо убрзо детаљније.

Иако су бројне тешкоће и немаштина пратиле квартално излажење часописа, са четрдесетак издатих бројева до 1940. године, одржана је његова редовитост. У томе је од непроцењивог значаја био труд председника друштва и уредника часописа Архангелског.

Од самог почетка излажења гласила ЈФС-а јануара 1955. године па све до последњег априлског броја 1941. године, поменута два имена чланова Друштва, на овај или онај начин су присутна, било као учесници у раду органа управљања Савеза - Управног одбора и Управе, било као излагачи на филателистичким изложбама, било као аутори стручних прилога из разних области.

Архангелски је на филателистичкој изложби у Загребу септембра 1955. године приликом одржавања редовне годишње скупшине Савеза, добио златну медаљу за изложак "Марке авионске поште". На међународној филателистичкој изложби ОСТРОПА у Берлину 1955. године, часопис РОСИКА добио је сребрну медаљу у класи литературе. Септембра 1956. године на филателистичким данима у Суботици на изложби је учествовао ван конкуренције са излошком „Ваздушна пошта, аерограми, целине, жигови". Пригодним текстом у гласилу Савеза из 1959.године, обележена је десетогодишњица Руског филателистичког друштва РОСИКА. Сазнајемо да је часопис био добитник медаља на изложби ММРА 1935, ЗЕФИБ 1957, ПРАГА 1958. године. Сазнајемо да Друштво има 500 чланова из 67 градова широм света, да је једини руски филателистички лист ван граница Русије и да се дели бесплатно члановима друштва. О самом Архангелском сазнајемо да је пуковник руске царске војске и да сада није у најбољем здравственом стању. У бројевима „Филателисте" из 1940. и почетка 1941. године започиње опширан чланак о типовима авиона на маркама за ваздушну пошту. Интересантно је да је наставак тог прилога објављен у послератном броју „Филателисте. Архангелски се показао као велики стручњак за марке авионске поште, откривао је фалсификате, био је стални сарадник часописа за авионске марке БАМАВКЈА и признат за експерта за ваздушну пошту. За сво време постојања Друштва он одржава кореспонденцију са члановима и другим заинтерсованима широм света и води бригу о финансијама Друштва.