Glas naroda
ВРОЈ 42.
Л А С НАРОД А."
ГОДИНА IV
прави да излази лист, за кога се са толико страна говори да је народу користан и не треба да угине, онда је и ово сувише. До године Ие скупштина пчелара бити у Штрасбургу. Ако Вог да и воља народа буде боља и ми ћемо боље се иоказати. Др. Хауб нер чувени марвени лекар, нрепоручује код сувога кашља коњског, код жљезди, син-
ње, гљиста у стомаку и цреви код хрђавог стомака, неколико недеља сваки дан нспрестанце коње са жутом репом (мрквом) ранити. Писац овог зна из сонственог искуства, да мрква к- њма врло добро прија. То потврђује леп изглед коња после такове ране, а особито леиа ојајна длаканањему. Мрква је у оиште врло добра рана за сваку куИевну жнвад, а особито за теоце и свиње. Р.
Р А 3 I И Ч Н 0 С Т И. (Новосадски велики суд) регаио је 5. о. м. да је учитељ Моходски А. X). Докић и становник Љ. КаракашевиЕневин и обуставио сваки даљи иоступак судски, ањихпустио из затвора у коме су 4 и ио меседа чамилн. ДокиК се нада да ће га шкодски савет на ново на старо место поставити, јер због тога је и збачен због чега је од суда ослобођен. (Парох Виловачки Анастасијевић,) који је три меседа у затвору Панчевачком за пра бога седио по.!ван је са још 7 Видовчана на коначну расправу у Еешту 18. о. м. (Земљеделека школа) отворкЕе се на пролеИе па Данилову Граду у Црној Гори. Расписан је већ стечај за управитеља те школе, којн ће имати до отварања школе припремити све што је у истој школи потребно. (Женска влада) Међу ходандским насеобинама налази се једна држава Пантам, у којој од како се иамти владају женскиње. Само влададад што је човек а сва остадауправа прииада лепом полу. Краљ потпунце зависи од државпог савета, у коме су сале женскиње. Гарда краљева састојисе из самих жена. (Члан омладине др. Владан ђорђевић) кнежев лекар у Београду, који је пратио кнеза на носледњем путу добиоје крст ОФицирски од краља талијанског, а од Оултана орден меџидије оФицирског реда. (Грозан злочин.) Недавно устави десетак двапајест људи зкељезннчки влак, који је имао у 10 сати приспети у Жферсонвил. Возар Ве.терхос нашао је збиља на месту, где је устављења колотечина једнога човека, коме је првашњивлак одкинуо леву ногу, те је узео несретњика и једног љечника па кода. Кад је невољпик дошао к себи исказао јепредсведодима да се зове Аугуст Гардне, да је родомФранцузмало времена у земљи, 23 године стар. Ишао је у Луисвил да нађе посла и имао је мало новада уза се. Око 10 сати у вече попадоше га три човека да им даде новде. Кад га поробише, одвукоше га на насии и нривезаше кононима на колотечипу. Убог човек модио је лупеже, ндакао, заклињао их нека га жив» пусте или нека га барем убију, по окрутњади недадоше се умекшати. Свезавши га чврсто одопп и оставнше га у најужаснијем стању, што човек може .само помислити. Невољпик трзао је са собом из све снаге, те се некако ископрцао са колотечиње но лијеве ноге никако није могао избавити из конопа. Викао је из свега грла за помоВ, но са самотна места није никога могао дозвати. Уједанмах чуо се топот паровоза, несретњак викну последњи пут заклопи очи и на!)е се за час на дну насипа — влак му је одрубио ногу испод кољена. Довукао се је одовуддонекакве локве и угасио каљугом страховиту жеђ. На ужасно болнв
вапаје небијаше ни одкуд помоКи. Истрагом је доказано, да су окрутннци морали управо онако урадити. као штојенесретњак исповедио. Комад ноге и конопи пађени су на колотечини. Невољпик је за веколико сати преминуо. (Скупштина торонталскежупаније) држапа је у Бечке^еку 5. о. м. На тој скупштини изабрани су за приставе у Панчеву Јорђе Каменски бивши бележник општаиски, за Алибунар некиПили утеривач иореза, што кажу у Шајкашкој) „горки" а за Перлез неки Халас. Србе и то свршене правнике нехтеде жупанија изабрати.
к њ и
Е В II 0 0 Т.
Велики календар за просту год. 1875 кога издаје и продаје књижара Фрање Штиглера у Новом Саду, изишао је из штампе и кошта 32 н. Богат садржај овога калепдара препоручује се свакоме нарочито нашем свету, који није учио великих школа; јер свч што је у њему написапо је тако просто и разговетно да га свако разумети може. Књигу ову, јер то је заистадруги део календара, провејава чистсрпски дух и све што је у њој за Србина је паписапо, а није ни чудо, јер тај део саставио је професор А. СандиЕ. У књизи има више слика. Само велика слика „Устанак херцеговачки" вреди 30 новч.
Она гг. скупљали претплате на „Глас народа," која су узели јемство за неке своје унисиике од јануара до краја августа и којима смо ми на картама означили, колико и од кога треба да иокупе претнлату, умољава^у се, да нам што пре пошљу новце, јер је крајње време, да завршимо своје рачуне. Тај дуг ваља слати А. Иајевићу у Н. Сад. Пређашња админ. „Гл. Народа."
0 Г Л А С. ПД ТДЦИ Еа ораКе земље, и велике куКе које кирију носе ОАУАШ може свако у Аустро угарској имати (изузимајући за сад развојачену границуЧ и то од 6000 пак до 1000000 Фор. Камата до !)е 6% рачунајуКи на стотину Фор. банкнота; мање пак своте од 1000 до 5000 Форинти нешто скупље дођу- Сва друга извешЕа добиЕе тачно онај сваки, који пошље у свом писму пошг. биљег на „Општи Ирометни завод" у Сентомашу (БачкоЈ жупанији.)
власиик „задруга за сгпску народну штампарију." — уредник : Нанта ИоиовиК.
Српека народи« •адружиа штампарија у Нвввм Саду 1874. год.