Građa za srpsku istoriju našeg vremena i životi najznatnijih poglavica ovoga vremena

ПИСМЕНИЦА СЕРБСКОГА ТЕЗИКА

ПРИМТЕТБА.

1. Имена среднљега рода на о имају у множ. броју дат. и твор. двотак:

а, На има п. п. селима, бердима, колима, перима, правилима и пр. многи у овоме погртешавату п на мјесто и мећу а н. п. правилама, дервама и пр. А у нас нивакова имена, осим второга скланљанђа на а, неимају дат. и твор. множ. на ама, него све на има; а оно нетреба гледати што у Олавепским киђитама има ам, нето треба окренути и приклонити уво народнљем говоренљу.

6, На ч н. п. коли, сели, берди и пр. ово је сераћени дат. множ. који правнано само код ови имена има; но можесе чути у народу и код имена мужескога рода, која у множ. нарасћују на ови или на еви н. п. по путови, по бре2080, са орловц и пр. но ово се највише употреблљава у шеснама, и то са игвјестним предлогом, кош дат. или твор. падеж изискује. али кој имена женскога рода, тога скраћенђа нејма, нити валба, као што неки говоре пи пишу; по шума, по тора п пр.

Б. 0 ИМЕНУ ПРИЛАГАТЕЛНОМ.

Прилагателно име зовесе оно, које показује качество какова лица или ствари н. п. добри човек, биели камен, жути цвиет. и пр.

Прилагателна имена имају 6. слљедујући својства: род, усјечењље, броћ, падеж, склањање, п уравнење.

7. Род. Прплагателна имена имају три рода: а, мужески н. п. добри човек

0, женсви н. п. добра жена

в, среднђи н. п. добро диете

2. Усјачење. Сва, Прилататедна имена окончаватусе у му-:

жеском роду на и, у женскоме на а, а у средњњђему, нека на 0, а нека на е, н. п. питоми, питома, питомо; ридри, ридра, ридље. Но многа Прилагателна имена, могу имати двојако оконченђе у мужеском роду: Тедно на ш, а друго без ч, на согласно писме н. п. жути или жут, биели или биел, питоми или питом, и т. д. (Ово оконченђе прилатателни имена без ш, зовесе усјечено. Даклем прилагателно име кад оће да се усече, треба му само одузети оно последнђе ш; аколи би се догодило прилагателно да има пред ш два согласна писмена валедно, онда усјеченом треба, уметнути а мељу она два согласна писмена н. п. славни, танки, плитки, мудри; устезено: славан, танак, плитак, мудар. ит. д.

Примћетба. Но има прилагатедни имена, која се немогу усјећи: такова су назвише она, која неко присвотаванље показују н. п. Боји, човечти, женски, козти, матернђи и пр. овим подобна; но и ова само у имен. немогу се услећи, а у род. и у дат. могу.

со

)