Hemija : za srednje škole

__ Луна Ћеловип ___БЕОГРАД Luka Ćelović BEOGRAD | 33

Тод Ј. АТОМСКА ТЕЖИНА 197.

_Јод је пронађен 1811 год. У природи нема слободног јода; његова једињења нису тако ретка, али их нигде нема много. У морској води, сланим изворима, _неким киселим водама и чилској шалитри има по мало јода (као МаЈј).Највише јода има у неком морском биљу (Еџсиз) и одатле се добија, ослобађајући га из пепела тог биља хлором :

ко - а =ка--Ј

Јод је мрк, сјајан и кристалан, има слаб непријатан мирис; испарава и на обичној температури у љубичасту пару; раствара се у води врло мало, а у алкохолу лако, градећи црвен раствор. "Јод и алкални јодиди употребљују се у медицини и Фотографији.

Јодоводонимчна киселина НЈ одговара, сбној киселини.

Флуор Е. АТОМСКА ТЕЖИНА 19.

Флуор је пронађен 1810 год. а одвојен је 1886 год. електролизом ладне Флуороводоничне киселине, при чему се Флуор развија са позитивног пола. Слободног Флуора, нема у природи; најчешће се налази сједињен са калцијумом, као минерал флуорит (Са).

Флуор је зеленкаст жут гас непријатног и врло шкодљивог мириса. Сем кисеоника, једини се са свима елементима: тако са водоником и многим другим елементима. запали се; води одузима водоник и на обичној темпера= тури, а кисеоник јој ослобађа као овон. ;

Флуороводонична киселина НЕ. Добија се из слуорита и сумпорне киселине, грејући их у реторти од платине. -

бај, | H,8O, = 0a80, — 2HB

ЖЕМИЈА ВА СРЕДЊЕ ШКОЛЕ 7 | 8