Hemija : za srednje škole

54

сенопирита; гасови пржења проводе се кроз дужи канал, и ту се овај триоксид слеже као ситан прах (брашно арсеново). Ово брашно чисти се сублимисањем, а сублимат се вата као стакло, зато Ce и зове арсеново стакло. Арсентриоксид јак је отров, но горштаци га узимљу против. умора и навикну се на повећу дозу истога. Употребљује се у медицини (тинктура Фовлерова).

Овом оксиду одговара арсенаста киселина А5(ОН). која гради соли арсените М, А50,.

Арсенова киселина H,As0, mmm (HO),AsO. IIocraje ms триоксида кад га поред воде оксидишемо азотном кисели– ном. Ова киселина гради соли арсенате М,А50,, од којих само су алкални у води растворни.

Једињења арсенова са сумпором. Арсен п сумпор. једине се непосредно градећи два сулФида m две тијоки-– селине :

Трисулфид — Ав,5,. Тијоарсенаста кис. H,AsS ПентасулФид Аз,5,.. Тијоарсенова кис. HyAsS

3

а

\VAMTMMOM, Stibium Sb. атом. твж. 120.

Једињења антимонова познавли су још стари. Најчешће се налази антимон као минерал антимонит (55,5) одакле се добија, топећи ту руду са неким додатцима,

Антимон је сив, сјајан, кристаласт п крт; специФич> тежину има 6:7; топи се на 430% Кад је усијан запали“ се у кисеонику и сагори у триоксид (55,0,). Са халогенама запали се п на обичној температури, градећи по два једињења : SbCI, SbCI., soja ce, kao m Фосфорна, у води распадају. Са насцентним водоником гради, као п арсен, запаљиво гасовито једињење ЗУБН,.

Антимон и кисеоник граде два оксида и две киселине:

Трниоксид Sb,O,. Антимон-хидрат HSDO, Пентоксид 55,0, Антимонова киселина HSbO,