Hemija : za srednje škole

60% O:

Сребров хлорид AgCI. OnBaja ce kao 6eo cHpacT Taлог, кад раствору нитрата сребра додамо сбне киселине.

Агмо, + на = дес + нхо,

Овај талог постаје на светлости љубичаст. Бромид и јодид жућкасти су, а на светлости помрче. ФотограФисање се оснива на овој промени халогенских једињења сребрових на светлости.

Сребров оксид Аг,0. Одваја се као мрк талог, кад раствору нитрата сребра додамо алкалног хидрата.

здемо, + 9KOH =3KNO, — Ae,O — H,0.

уУСребров нитрат АгХО,. Добија се растварањем сребра. у азотној киселини. Кристалише из воденог раствора у бистрим плочама. У додиру са органским телима поцрни на светлости; зато се јављају мрље на руци, кад се раствором овог нитрата овлажимо. Нитрат сребра употребљује се у хирургији за нагризање рана и у фотографији.

Сребров сулфид Аг,5. Налази се као минерал арземтит. Добија се као пепељаста кристаласта маса, кад сребро са сумпором стопимо, а као црн талог кад проводимо сумпороводоник кроз раствор нитрата сребровог.

У

Злато, Алт Ап. ( ATOM. TER. 196.

Злато је прастари и од вајкада најцењенији метал. Налази се у природи обично регулинично, п то најчешће у кварцу ситно подељено. У пределима где пма таквог кварца реке носе злато у свом песку и стварају златовите наносе. Злато и сребро јесу узајамни пратиоци, зато у природном злату увек има сребра (до 509); п обрнуто, у природном сребру има по мало злата. Златоносне су реке: Дунав, Тимок Пек, Рајна, Бона и т. д.