Interesi srpstva. Knj 1 i 2

16

буржаозија. Да је то тако знао је, и ако нејасно, и 5 Јатез Згеуате још у години 1460, кад је ово написао: „у чистој апсолутној монархији изгледа да владалац, суревњив на растуће богатство (богаташа), удара дације на оне, који се богате. У уставној мопархији (а то је влада буржоагије) ударају се намети на оне, хоји осиромашлвајуу.““

21 септ. 1849 год. поднело је пруско министарство Коморама највише писмо Краљево, које је препоручивало пројект закона о порези по пригоду. У мотивацијама тога пројекта чптаћете ове речи :

„Социјалне прилике садашњости ваља узети у обзир, те да се сиромашније класе народа ослободе од ониг државних дација, које су узрок, због своје величине и због начина на који су постројене, 2 се сиротиња несразмерно оптерећава. Спромашном народу треба олакшати државно бреме, тако, да би се мањак, који би се отуд појавио у државним приходима, попупио наметима на оне (т. ј. на имућне) који, према корлетима што имају од државних установа и према својој пореској енази, жиг били до сад довољно оптерећени. — Целој гради државнит финанција тр"ба датт основицу, која би кадра. била 44 увери нилрод 0 правичности 1 пепристрасности у подели државнаг терета“ (Ата ћеће Огпскзасћећ Чег П Кашшег Ва. 1. Је 171 — 12, Јаћтсаћо 1849).

Бранећи свој пројекту скупштини, краљевекопруски министар Финанције узвикнуо је овако: „Влада Његовог Величапства Краља сматрала је, већ од више годана овај пројект хао неодољиву, неизбсжену потребу, као застев времена.“ (Стеногр. протоколи сесије 1849/50, стр. 2828); а један берлински народни посланик одговорио му је, да се тај његов пројект „оснива просто на. једној шуп-

у сој

љој теорији“ (стеногр. прот. стр. 2488), — и про-

х

јект, с великом натегом и незнатном већином усво-