Istorija Niša : prilikom pedesetogodišnjice oslobođenja Konstantinovog i Nemanjinog grada : 11. januara 1878 - 11. januara 1928

МИП И

40

Ниш. Знамо, да је одмах затим у Нишу био владиком неки Цирик.

За време ове туђинске владавине о Нишу је говор, када су Борил и Хајнрих, брат Балдуина 1., били преузели војни поход против Срба. Они су се морали срамно повући, јер су 1214. год. у по ноћи били тобоже поплашени чудом св. Симеона и то управо код Ниша.

О Нишу се говори, када Хајнрих и Андреја |, краљ угарски, склопише опасан савез по Стефана Првовенчанога, кога су они намеравали истиснути из Србије и његове земље међу собом поделити. По ускрсу · 1215. године они удесише, да се лично састану у Нишу, на који састанак позваше и српскога владаоца Стефана. Овај се је најпре састао у Равну са Андријом, а онда су се обојица упутили према Нишу у сусрет цару. Односи се свакако затегнуше толико, да су Срби били затворили све путеве тако, да се је цар Хајнрих могао вратити натраг само посредовањем Андрије. |

Ниш је видио у својим зидинама и Роберта Киртнејског, новог латинског цара (1220.—1228.), када је путовао за Цариград.

Лепши дани настадоше по Ниш, када је он, ако

не и пре, оно сигурно одмах после сјајне победе Срба | над бугарским царем Михаилом Ш код Велбужда (1330.), "потпао опет под своје српске владаре.

Немањићи су чували Ниш као зеницу државног ока. Они су добро схваћали сву његову стратегиску важност, пак зато су они и прегнули свим силама, да што боље учврсте ову стратегиску тачку. И Ниш је био једна од полазних тачака, с које су српски владари полазили на крваво ратиште. Тако се прича, да је и Душан Силни, идући једном у бој, у цркви Св. Богородице Габровачке причестио своју војску.')

Али сјајно сунце са'неба српског Ниша имало је ускоро да уступи место Полумесецу. Пад Ниша под турско господство биће крвава предигра косовској катастрофи — почетку пропадања српске независности.

5) Манастир Габровац на 1'/, сат далеко од Ниша. Прича се, да су Немањићи манастир подигли, Данашњи је манастир подигнут на рушевинама старога.