JUS informacije

JUS N.E3.588 " Natikač 16 A 250 V za hladno stanje (samo za naprave klase i). Glavne mere

Utikač za naprave T6 A 250V za

hladno stanje (samo za naprave klase

JUS N.E3.589 -

Il). Glavne mere Natikačı 16 A25O0V za vrlo vruće stanje (samo za naprave klase i).

JUS N.E3.590 ii

Glavne mere Utikač za naprave 16 A 250 V za vrlo

vruće stanje (samo za napravc <

JUS N.E3.591 -

Il). Glavne mere natikač 1G6A250V za hladno stanje (samo za naprave klase

JUS N.E3.592 " Nerastavni

Il). Glavne mere Utikač za naprave 16 A 250 V za hladno stanje (samo za naprave klase |I ).

JUS N.E3.5953

Glavne mere

iz oblasti rudarstva

Objavljivanjem u JUS informacijama stavljaju se na javnu dis-

kusiju sledeći predlozi: pravilnika o tehničkim normativima za primenu mehanizacije

sa pogonom na naftu u rudnicima sa podzemnom

eksploatacijom;

pravilnika o tehničkim normativima pri istraživanju, izradi bušotina i pri dobijanju nafte, zemnih plinova i sloinih voda.

penta

ODRŽANI SASTANCI

OBJAŠNJENJE U VEZI PRIMENE NEKIH ODREDBI PRAVILNIKA O KVALITETU MESA STOKE ZA KLANJE, PERADI I DIVLJAČI KOJE SE ODNOSE NA PRETHODNO UPAKOVANO MESO PERADI

Na sastanku Saveta tehnologa jugoslovenske industrije za proizvodnju mesa peradi, održanom 13. i 14. maja 1976. godine u Beogradu, razmatrana su dva sledeća pitanja:

1) Mogućnost da se merenje i označavanje neto-težine vrši u prometu na malo, s obzirom da u uslovima proizvodnje ne postoje tehničke | mogućnosti tačnog merenja i označavanja neto-težine prethodno upakovanog rnesa peradi;

2) Da li se celi trupovi mesa peradi upakovani u plastične

folije smatraju prethodno upakovanim mesom?

U vezi sa ovim pitanjima daju se sledeća objašnjenja:

1) U članu 5, stav 5. Pravilnika o kvalitetu mesa stoke za klanje, peradi i divljači (,,Službeni list SERJ“, br. 34/74 i 26/75), stoji da prethodno upakovano meso i Jestivi delovi (pored naziva firme i sedišta proizvođača, vrste mesa, osnovnih delova trupa, odnosno jestivih delova, moraju u deklaraciji da sadrže i sledeće podatke: datu... rasecanja ili pakovanja, neto-težinu, firmu i naziv i sedište

organizacije u kojoj su meso i jestivi delovi pakovani.

'standardizaciju održana su:

Strana 3

Ako se ima u vidu da ova odredba Pravilnika ima za cilj zaštitu potrošača, a isto tako daje mogućnost da i druga prometna organizacija može vršiti prethodno pakovanje” mesa i jestivih delova, znači da trgovinska organizacija koja stavlja prethodno upakovano meso peradi u promet na malo može vršiti merenje i označavanje neto-težine mesa i Jjestivih delova ukoliko ispunjava uslove iz člana 88. Pravilnika, s tim da se o ovoj dopuni deklaracije koja se odnosi samo na težinu postigne sporazum između proizvođačke i trgovačke organizacije.

Ovo se može Koristiti samo ukoliko proizvođačka organizacija nema tehničke mogućnosti za merenje i označavanje težine prethodno upakovanog mesa i jestivih delova.

2) Odredbe člana 88. do 94. Pravilnika odnose se na prethodno upakovano meso stoke za klanje, peradi i divljači.

Na osnovu člana 88. Pravilnika, meso stoke za klanje,

peradi i divljači i jestivi delovi mogu se stavljati u promet i prethodno upakovani. Drugim stavom istog člana određen je način pakovanja: u podmetače, folije, posude sa prozirnim poklopcem, plastične kese sa vakuumom i na drugi način.

Način dobijanja prethodno upakovanog mesa je regulisan članom 90. Pravilnika, međutim, članom 18. Pravilnika o izmenama i dopunama Pravilnika o kvalitetu mesa stoke za klanje, peradi i divljači, regulisan je način pakovanja nerasečene peradi:,, Nerasečena perad pakuje se u vrećice od providnih folija sa ili bez vakuuma, koje se zatvaraju · termički ili mehanički”.

Na osnovu svega proizilazi da se celi trupovi mesa psradi upakovarni u plastične folije ili napred navedene materijale smatraju prethodno upakovanim mesom.

Iz Jugoslovenskog zavoda za stonmdardizaciju

IX PLENARNO ZASEDANJE ISO/TC 28 | Il ZASEDANJE POTKOMIITETA ISO/TC 28/SC 4

U Parizu u prostorijama AFNOR — Francuskog društva za od 2. do 4. juna zasedanje Potkomiteta ISO/TC 28/SC 4 — Klasifikacija i specifikacije nafte i proizvoda od nafte, a od 8. do 10. juna ove godine plenarno zasedanje Tehničkog korniteta ISO/TC 28 — Nafta i proizvodi od nafte.

Ovim zasedanjima prisustvovali su predstavnici Belgije, Čehoslovačke, Finske, Francuske, Holandije, lridije, Italije, Japana, Kanade, Mađarske, Meksika, Nemačke, Poljske, Rumunije, SAD, SSSR, Turske, Švedske i Velika Hritanije i predstavnik OIMIL — Međunarodne organizacije za metrologiju.

na ovim zasedanjima pored

Jugoslovensku ~ delegaciju

predstavnika Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju

sačinjavali su stručnjaci: INA — rafinerija Rijeka, INA rafinerija Zagreb i ,, Naftagasa“ — rafinerija Beograd.