JUS informacije

Strana 1

JIJS informacije

15. APRIL 1978. BEOGRAD

informator Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju

PRIMENA NOVOG ZAKONA O STANDARDIZACIJI

Radi racionalnog korišćenja društvenih sredstava kao i radi zaštite potrošaća, novim „Zakonom o .standardizaciji („Službeni list SFRJ“, br. 38/77)

industrijske proizvode trajnije upotrebe koja je usloveljena

određeno je da se za

tehničkim svojstvima i načinom korišćenja i održavanja proizvoda u toku upotrebe mora utvrditi vek trajanja proizvoda pod normalnim uslovima upotrebe i uz primenu datog uputstva za rukovanje, i da se za to vreme mora obezbediti servisno održavanje i potrebni rezervni delovi za takve proizvode.

Pod „industrijskim proizvodima trajnije upotrebe koja je uslovljena. tehničkim svojstvima i načinom korišćenja i održavanja proizvoda” podrazumeva se tzv. „“tehnička roba”, odnosno mašine, instrumenti i slični

oprema, aparati,

proizvodi koji su namenjeni upotrebi pri obavljanju privrednih delatnosti, i u domaćinstvu.

Vek trajanja proizvoda utvrđuje — ako je reč o domaćim proizvodima — proizvođač shodno nameni «Wproizvoda, njegovim karakteristikama i kvalitetu materijala i izrade, polazeći od pretpostavke da će proizvod biti upotrebljavan prema svojoj nameni i da će se njime rukovati prema datim uputstvima. Za uvozne proizvode vek trajanja utvrđuje uvoznik, a za proizvode koji se prodaju sa Konsignacionog skladišta — zastupnik strane firme, koji to mogu učiniti primenom napred navedenih kriterija u sporazumu sa stranim proizvođačem, odnosno dobavljačem.

Rok u kome je proizvođač, uvoznik odnosno zastupnik strane firme dužan da utvrdi i deklariše vek trajanja proizvoda iznosi godinu dana računajući od dana stupanja na snagu pomenutog zakona. Kako je Zakon o standardizaciji stupio na snagu 28. avgusta 1977. godine, to je proizvođač, uvoznik odnosno zastupnik strane firme dužan da za proizvode koji podležu obavezi iz člana 51. tog zakona i koji se stavljaju u promet na jugoslovenskom tržištu utvrdi i deklariše vek

trajanja počev od 28. avgusta 1978. godine nadalje.

Utvrđivanjem i deklarisanjem veka trajanja proizvoda (tzv. „radni vek" proizvoda) proizvođač, uvoznik odnosno zastupnik strane firme ne daje garanciju za ispravno funkcionisanje proizvoda ili za njegov kvalitet, pa utvrđivanje

i deklarisanje ,,radnog veka” proizvoda ne proizvodi pravno dejstvo garancije. Proizvođač, uvoznik odnosno zastupnik strane firme po osnovu člana 51. Zakona o standardizaciji obavezan je samo -da za vreme koje je utvrdio i deklarisao kao „radni vek“ proizvoda obezbedi kupeu servisno održavanje tog proizvoda i potrebne rezervne delove, i to o trošku kupca. Potrebno je napomenuti da zakon nije odredio način ispunjenja ove obaveze, pa je u tom pogledu ostavljena sloboda odlučivanja organizacijama udruženog rada.

pravna služba Jugoslovenskog zavoda za standardi-

Zaciju

ANOTACIJE PREDLOGA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA, PREDLOGA REVIZIJE STANDARDA I PREDLOGA PRAVILNIKA

Većinu ovom broju

predloga koje objavljujemo u

JUS informacija pripremile su stručne komisije Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav, pored stručnjaka Zavoda, ušli predstavnici proizvođača, potrošača i zainteresovanih ustanova.

Predloge revizije standarda iz oblasti vodovodne armature, sanitarne armature, armature za grejanje i armature za paru uradila je Komisija za standardizaciju proizvođača armatura na osnovu zaključaka sa sastanka koji je održan u Kuli 22. i 23. . marta 1977. godine.

Svi tekstovi predloga standarda, predloga revizije standarda i predloga Pravilnika umnoženi su i dostavljeni organizacijama i institucijama da stave svoje primedbe. Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti predlozi se stavljaju na javnu

diskusiju I svi zainteresovani se obavešavaju da je:

— rok za dostavljanje primedbi na predloge standarda i predloge revizije standarda 15. jul 1978. godine;

— rok za dostavljanje primedbi na predlog Pravilnika o

tehničkim normativima za mere zaštite od požara pri

uskladištenju i smeštaju ulja za loženje 10. maj

1978. godine. AC M

ši