JUS informacije
Strana 1
IŽ
15. JUN 1980. BEOGRAD
informacije
informator saveznog zavoda za standardizaciju
ZASEDANJE TC 34 MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU
U vremenu od 9. do 14. juna 1980. godine u Beogradu je održano redovno zasedanje četiri potkomiteta međunarodne organizacije za standardizaciju ISO TC 34-Poljoprivredno prehrambeni proizvodi (komitet za poljoprivredu). Polazeći od toga da je problematika vrlo široka, rad se odvija u potkomitetima koji se zato formiraju prema potrebi, odnosno prema tome kako se pojedini od njih pojavljuju. Zasedanje u Beogradu je nastavak ranije započetih poslova na pojedinim standardima, odnosno predlozima standarda. Tako je potkomitet za uljarice (SC 2) obuhvatio probleme „,residue” u uljaricama, standard kojim se utvrđuje kvalitet suncokreta a zatim metode za ispitivanje pojedinih osobina. Pažnja je posvećena soji gde je takođe obuhvaćeno nekoliko metoda za ispitivanje, kao i standard o kvalitetu soje za industrijsku preradu.
Potkomitet za proizvode od voća i povrća je takođe obuhvatio više značajnih problema u oblasti metoda za ispitivanje i to VItamina C, beta karotina, sadržaja olova, serbitola, itd.
Potkomitet za suvo i sušeno voće i povrće (SC 13) je u toku ovog zasedanja radio na problemima iz oblasti kvaliteta jezgra kajsije, trešnje, bora, koje se koristi za preradu u nekim zemljama Bliskog Istoka, ali sve više nalazi primenu i u drugim zemljama, gde se uvozi. | na kraju potkomitet za sveže voće i povrće gde je u toku zasedanja bilo diskutovano o standardima iz oblasti uslova skladištenja upakovanog voća i povrća kao i uslova skladištenja krastavaca, pečurki i krompira. Bilo je diskutovano i o standardu koji obrađuje terminologiju u vezi sa povrćem kao i o botaničkoj nomenklaturi i nomenklaturi delova voća i povrća. U toku rada razmotrene su i primedbe na ranije dostavljene tekstove pojedinih standarda. Vodilo se računa da standardi obuhvate one parametre koji će biti prihvatljivi za većinu ali i o tome da se isti mogu ispuniti a posebno da se mogu kontrolisati. Domaćin i organizator ovih zasedanja bio je Savezni zavod za standardizaciju, a finansijsku pomoć za organizovanje zasedanja dale su sledeće organizacije: ,, Voćar export-import” iz Zagreba, Poslovna zajednica ,,Voćar” iz Beograda, Poslovna zajednica „„Mrenje” iz Beograda, fabrike ulja iz Vrbasa, Zrenjanina, Zagreba, Zadra i Sombora, hladnjače iz Boleča i Rume i PIK „,Takovo” iz Gornjeg Milanovca.
ANOTACIJE NACRTA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA, NACRTA REVIZIJE STANDARDA I!I NACRTA PRAVILNIKA
Nacrte jugoslovenskih standarda, nacrte revizije standarda ina- — rok za dostavljanje primedbi u vezi sa nacrtima standarda,
crte pravilnika koje objavljujemo u ovom broju JUS informacija pripremile su komisije za standarde Saveznog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav pored stručnjaka Zavoda ušli predstavnici proizvođača, potrošača i zainteresovanih ustanova. Svi tekstovi nacrta standarda, nacrta revizije standarda i nacrta pravilnika o tehničkim normativima i normama kvaliteta su umnoženi i dostavljeni svim članovima komisija — predstavnicima organizacija i institucija da stave svoje primedbe.
Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti nacrti se stavljaju na javnu diskusiju i zainteresovani se obaveštavaju da je: 7
»
A
i nacrtima revizije standarda 15. septembar 1980. godine.
— rok za dostavljanje primedbi u vezi sa predlogom nacrta Pravilnika o kvalitetu osvežavajućih pića, aromatizovanih sirupa i praškastih proizvoda za osvežavajuća pića 31. jul 1980. godine.
Zainteresovani koji nisu primili tekstove nacrta standarda, nacrte revizije standarda i nacrte pravilnika mogu se obratiti Saveznom zavodu za standardizaciju, odgovarajućoj grupi, Beograd, Slobodana Penezića Krcuna 35, sa zahtevom da im
A se isti dostave.