JUS informacije

JIJS informaCcIıje api

BEOGRAD

informator saveznog zavoda za standardizaciju

1. MEĐUNARODNI SEMINAR O REGULISANJU PROMETA HEMIKALIJA U ZEMLJAMA UVOZNICAMA (Od 22. do 25. aprila 1981. godine), Dubrovnik

Informacije o održavanju međunarodnog seminara o regulisanju prometa hemikalija u zemljama uvoznicama u saradnji sa

Sekretarijatom Organizacije za ekonomsku saradnju {fOECD)

Osnovna problematika

Posledice delovanja hemikalija na životnu sredinu prelaze granice zemalja proizvođača, koje poseduju visoko razvijenu industriju, nauku, obučen kadar, regulisan sistem registracije, informisanja i kontrole hemikalija. Zemlje uvoznice su po čitavom nizu pitanja u podređenom položaju, što im pričinjava značajne teškoće u prometu, primeni i kontroli hemikalija, posebno sa stanovišta zaštite zdravlja čoveka i očuvanja njegove okoline. Zbog toga je ova problematika postala predmet razmatranja, pa i polemike između predstavnika zemalja uvoznica i izvoznica.

Generalna skupština OUN, 1979. godine, a Savet UNEP-a 1977. i 1978. godine usvojili su rezoluciju u kojima se izražava zabrinutost u pogledu potreba za adekvatnim načinom informisanja vlada zemalja uvoznica hemikalija. Međutim, i zemlje izvoznice takođe ističu svoje probleme prilikom registracije hemikalija, jer se zahteva što potpunija dokumentacija, a mnogi podaci imaju poverljiv karakter. S druge strane, zahtevi za proverom svih parametara prilikom registracije u svakoj zemlji uvoznici, u velikoj meri poskupljuju troškove proizvodnje. | _

Upravo na Seminaru, treba da se zajedničkom razmenom mišljenja potpunije rasvetle i sistematizuju ovi izuzetno složeni i uzajarmo povezani problemi, te da se donesu i odgovarajući zaključci i preporuke.

Učesnici Seminara biće podeljeni u tri grupe.

Grupa A — „,Potrebe za informisanjem zemalja uvoznica“

A (1) Hemijske supstance obično se izvoze—uvoze pod različitim nazivima proizvođača. Prateća dokumentacija, koja se prilikom registracije podnosi nadležnim organima i organizacijama (zdravstvo, poljoprivreda, industrija, carina i dr.) nije ujednačena, što otežava zadovoljavanje potreba i žahteva, kako zemalja uvoznica tako i zemalja izvoznica.

A (2) fRiazmatraće se potrebne vrste informacija (informacije koje nudi uvoznik, zvanične informacije zemlje izvoznice i mformacije iz drugih nacionalnih izvora zemlje uvoznice.

A (3) Značajno pitanje prikupljanja informacija o potencijalnim opasnostima i njihovo stalno praćenje i usavršavanje, treba da doprinese bezbednoj upotrebi hemikalija. S obzirom da nauka poznaje preko četiri miliona-jedinjenja, od kojih se oko sedamdeset hiljada nalazi na tržištu, postavlja se pitanje, da li informacije i kontrola treba da obuhvate samo nova jedinjenja koja se svake godine uvode na tržište ili sva jedinjenja. pj,

A (4) Regulisanje sistema obeležavanja hemikalija u zemljama izvoznicama i uvoznicama. Grupna B — „,Potrebe u vezi sa izvorima informacija zemalja uvoznica”

B (1) Kompleksnost sistema informisanja je od podjednakog značaja za zemlje uvoznice, bez obzira na stepen njihove | razvijenosti. B(2) Izvori informacija treba da budu opšte prihvaćeni, kako bi se izbegle'neželjene posledice za zemlje izvoznice, a takođe i za zemlje uvoznice. Najuspešniji način prevazilaženje ovih problema može se ostvariti angažovanjem međunarodnih organizacija, čija će se aktivnost zasnivati na objedinjavanju i usaglašavanju informacija.