JUS informacije
Strana 1
JIJ& informacije Ti
1. JUN 1981. BEOGRAD
informator jugoslovenskog zavoda za standardizaciju
DOPRINOS JUGOSLAVIJE MEĐUNARODNOJ STANDARDIZACIJI
Predlog nacrta IEC standarda „Kućišta za analizu zaštićena veštačkom ventilacijom“ — dokument 31D (Secretarijat) 14-stavljen na javnu diskusiju
Na osnovu odluke Tehničkog potkomiteta SC 31 D IEC (Električni aparati za eksplozivne atmosfere; zaštita pomoću povećanog pritiska i sličnih postupaka) na sastanku ovog potkomiteta u Madridu oktobra 1976. godine bilo je pokrenuto pitanje pripreme standarda |EC za prostorije sa unutrašnjim izvorom gasa, zaštićene pomoću povećanog pritiska. Radi rešavanja ovog zadatka u toku 1978. godine formirana je pri SC 31 D Radna grupa br. 2 od predstavnika Italije, Francuske, Holandije, Nemačke, Velike Britanije i Jugoslavije. Za sekretara radne grupe određen je Dr Nenad Marinović koji je niz godina sekretar Tehničkog odbora TO 31 JEK-aEksploziono zaštićeni uređaji). U periodu od septembra 1978. god. do oktobra 1980. god. održano je sedam sastanaka ove radne grupe IEC u ukupnom trajanju od 21 radnog dana, a izrađeno je ukupno 27 dokumenata, od kojih je bilo 7 nacrta standarda. Zadatak radne grupe je u međuvremenu bio donekle izmenjen i ograničen samo na kućišta za analize zaštićene nadpritiskom . Na poslednjem sastanku radne grupe br. 2 SC 31 D održanom u Dubrovniku oktobra 1980. god. izrađen je definitivan tekst predloga nacrta standarda sa naslovom: „Kućišta za analizu zaštićena veštačkom ventilacijom“, koji je zatim upućen sekretaru SC 31 D IEC M. Pier de Maneville-u radi saglasnosti i stavljanja na javnu diskusiju u okviru Tehničkog potkomiteta br. 31 D IEC. Ovaj nacrt je 15. aprila o.g. stavljen na javnu diskusiju preko Centralnog biroa IEC, i dat je rok za dostavljanje primedbi 30. septembar 1981. Nacrt standarda sadrži — pored predmeta standarda i neophodnih definicija — sledeća poglavlja:
— opšta razmatranja,
— zahteve za konstrukciju kućišta za analizu,
— zahteve za izvođenje ventilacionog sistema,
— zahteve u pogledu bezbednosti rada,
— ispitivanje i proveru,
— način označavanja i potrebna dokumetnacija. |
Uz nacrt standarda izrađeno je nekoliko priloga, sa primerima kako se postavljaju i izvode kućišta za analizu (zidane i betonske zgrade, odnosno limene konstrukcije prefabrikovanog tipa).
Posebnu teškoću prilikom izrade ovog dokumenta predstavljao je nedostatak tehničke literarute i nacionalnih standarda za ovu oblast standardizacije, tako da se rad u ovoj oblasti može smatrati pionirskim. Članovi radne grupe: Mr. D.Boon (Holandija), Mr. R.Hogan (Velika Britanija), Dr. W.Reerink (S.R. Nemačka), Mr. C.Trofimoff (Francuska) i Mr. M.Matasović (Jugoslavija) su zajedno sa sekretarom radne grupe Dr. N.Marinovićem uložili veliki trud da prilikom izrade ovog nacrta budu obuhvaćeni svi karakteristični slučajevi pogona i najnovija tehnička saznanja iz oblasti eksplozivno zaštićenih električnih uređaja. Značajan doprinos radu pružio je Savezni zavod za standardizaciju, koji je vodio celokupnu administraciju ove radne grupe i
pripremu radnih dokumenata, za koje je bio zadužen predstavnik SZS V.Đurđević, dipl. ing, u svojstvu pomoćnika sekretara radne grupe.