JUS informacije

Strana 1

Info i m a o j e aa 1983.

BEOGRAD

informator saveznog zavoda za standardizaciju

83. MEĐUNARODNO ZASEDANJE PLENARNE SKUPŠTINE CEE ODRŽANO U DUBROVNIKU OD 4 — 6.MAJA 1983. GOD. PONOVNI IZBOR PROF. F. MLAKARA ZA POTPREDSEDNIKA CEE

Zasedanje je održano u prostorijama hotela ,,Libertas” u organizaciji Saveznog zavoda za standardizaciju i Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta, u prisustvu 52 predstavnika iz 24 zemlje sveta, među kojima 4 predstavnika iz SFRJ. Zasedanju je prisustvovao i L. van Rooij zamenik generalnog sekretara IEC.

CEE je svetska organizacija čiji je glavni zadatak da olakša na međunarodnom nivou atestiranje saobraznosti električne opreme, naročito sa gledišta zaštite od električnog udara i požara, koja se koristi u domaćinstvu, biroima, radionicama i sl. Preko svoga Odbora za atestiranje CB (Certification Board) obezbeđuje uzajamno priznavanje ispitivanja električnih proizvoda na osnovu međunarodnih standarda koje donosi Međunarodna elektrotehnička komisija IEC, odnosno sa njima usaglašenih nacionalnih standarda i vrši međusobno usaglašavanje postupaka ispitivanja preko svoga Odbora za ispitne laboratorije u cilju smanjenja poslova raznih ispitnih stanica, odnosno olakšanja međunarodne trgovine.

Prvog dana (4. maja 1983.) održano je zasedanje Odbora za atestiranje CB kojim je predsedavao dr. A. Warner. Ovom zasedanju su, izuzev Grčke i Izraela, prisustvovali svi ostali predstavnici (17) Nacionalnih komiteta koji su učlanjeni u CB. Jugoslavija, koja još nije član CB, prisustvovala je kao gost. Iz izveštaja se vidi značajan porast izdatih CB atesta (975) u 1982. god. u odnosu na 1981. (463). Usvojeno je da se ubuduće CB atesti izdaju i za uređaje za električne ograde (prema CEE, publ.5, dodatak 3, drugo izdanje) i biro mašine (prema IEC, publ. 380). R. Wolf, Švedska, preuzeo je dužnost novog sekretara CB na mesto P. Sjoholta, Norveška.

Plenarna skupština, kojom je rukovodio B. Folcker, predsednik CEE, zasedala je dva dana i imala je obiman dnevni red sa 22 tačke i mnogo podtačaka. Među mnogim odlukama iznosimo najznačajnije. Pet zemalja je primljeno za nove članove CEE: Japan, Island, SAD, Kanada, Australija, dok je odložen prijem Hong Kong-a. Ovako veliki broj novih članova je posledica prerastanja CEE iz evrposke u svetsku organizaciju za atestiranje. Usvojeni su: finansijski izveštaj za 1982. god., budžet CEE za 1984. god. koji iznosi 132.000 Hfl., troškovi Odbora za atestiranje CB za 1984. god. u iznosu od 65.000 Šv. fr., kao i participacija u troškovima, na bazi 25 % od ukupnog iznosa, raspoređenih ravnomerno na sve članove, a 75 % prema lEC skali, sa važnošću od 1984. god. Potvrđeno je prihvatanje 10 publikacija IEC (227, 228, 245, 332—1, 540, 335—2—8, 335—2—9, 335—2—15, 335—2—34, 342—1) i usvojen je izveštaj Odbora za ispitne stanice sa zasedanja u Northbrook-u, SAD, od 2 —4. marta 1983. g. Posebna pažnja posvećena je pripremi osnovnih dokumenata koje CEE treba da dostavi Savetu IEC u cilju integrisanja CEE u IEC, odnosno transformacije CEE u sistem IEC—S. Osnovni stav pri ovome je da novi sistem IEC treba da održi kontinuitet u radu CEE-a. U tom cilju imenovana je radna grupa od predstavnika IEC i CEE koja će, 7. i B.jula 1983. g. U Ženevi, detaljno analizirati pojedine tačke dokumenata, naročito onih koje su vezane za rad CB i Odbora za ispitne stanice.

Jugoslaviji je na ovom zasedanju odato posebno priznanje ponovnim jednoglasnim izborom prof. F. Mlakara za potpredsednika ove značajne međunarodne organizacije za sledeći mandatni period od 3 godine, počev od 1. januara 1984. g.

Na kraju je prihvaćen predlog ČSSR da se sledeće plenarno zasedanje CEE održi od 25 — 27. aprila 1984. god. u njihovoj zemlji. ANOTACIJE

NACRTA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA I NACRTA REVIZIJE STANDARDA

Nacrte jugoslovenskih standarda i nacrte revizije standarda koje objavljujemo u ovom broju JUS informacija pripremile su komisije za standarde Saveznog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav, pored stručnjaka Zavoda, ušli predstavnici proizvođača, potrošača i zainteresovanih ustanova.

Svi tekstovi nacrta standarda i nacrta revizije standarda su umnoženi i dostavljeni članovima komisija — predstavnicima organizacija i institucija da stave svoje primedbe.

Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti nacrti_

se stavljaju na javnu diskusiju i zainteresovani se obaveštava-

ju da je:

— rok za dostavljanje primedbi u vezi sa nacrtima standarda 15. avgust 1983. godine.

— Rok za dostavljanje primedbi u vezi sa nacrtima revizije standarda 15. jun 1983. godine

Zainteresovani koji nisu primili tekstove nacrta standarda

md6guse obratiti Saveznom zavodu za standardizaciju, odgo-

varajućoj grupi, Beograd, Slobodana Penezića Krcuna 35, sa zahtevom da im se isti dostave.