JUS standardizacija

a VL DK babe O) az || MyOMV a — day LT LS ZONA MMO WO 1 TEA e M | |—> {_ TFC

BILTEN ŠAVEZNE KOMISIJE ZA STANDARDIZACIJU

BEOGRAD JU N- {19556 STRANA 9291-9248

POVODOM OBJAVLJIVANJA STANDARDA O STANDARDNIM BROJEVIMA

U martu 1954 god. izdata je publikacija. Mečumarodne orgamizacije za standardizaciju (ISO), pod oznakom »Preporuka ISO R3 — Standardni brojevi«. Izdavanju te preporuke prethodilo je njemo usvajanje od strane većine nacionalnih organizacija za standardizaciju evropskih i vanevropskih. zemalja, učlanjenih u ISO. Nezavisno od toga, organizacije za standardizaciju mnogih zemalja izdale su već ranije svoje standarde o standardnim brojevima. A u nizu zemalia standardmi se brojevi već godinama i primenjuju pod raznim nazivima (normalni brojevi, prioritetni brojevi).

1 u našoj zemlji predlog za standardizovanje standardnih brojeva izrađen je još 1951 godine, ali iz više razloga, u prvom redu zbog potrebe da se prioritelno dovrše mmogi našoj privredi neophodno potrebni standardi, ovaj standard je tek sada mogao da dobije svoju konačnu formu. Tako su pre kratkog vremena izašla dva standarda o standardnim brojevima, pod oznakama JUS A.A0.001 i JUS A.A0.009. Prvi od njih sadrži brojčane vredmosti staridardnih brojeva i najpotrebnija objašnienja o suštini standardnih brojeva, a drugi sadrži iscrpnija objašnjenja i smernice za primenu.

Već iz same oznake ovih standarda vidi se da se radi o standardima koji sačinjavaju osnove standardizacije. Pa ipak, pravi smisao i vrednost standardizovanja standardnih brojeva vrlo malo je poznat vam uskog kruga stručnjaka koji se bave specijalno problemima stamdardizacije. Međutim, sve velike prednosti koie pruža upotreba standardnih broieva, mogu doći do izra žaja samo onda, ako se standardni brojevi najšire primenjuju. Zbog foga se nameće nužna potreba, da se najišira tehnička javnost upozori na pojavu ovih standarda i da se skrene pažnja svih onih koji se bave pitanjima standardizacije, da poznavanje i primena standardnih brojeva pretstavlja jedan od osnovnih imstrumenata pravilnog rada na standardizaciji.

Cilj ovih redaka nije izlaganje suštime standardmih brojeva, ler je to učinieno i samim citiranim stamdardima, koji su baš u ciliu obaveštavamia opširnije formulisani nego što je inače praksa u standardima. Ovde se želi samo, pored Osnovnog cilja, da se javnost upozori na ove važne standarde, da se da jedno kratko, po

mogućnosti pristupačnije objašnjemje nego što je dato u standardima. U tom cilju poslužićemo se primerom.

Ako je bilo potrebno da se standardizuje neki proizvod koji se izrađuje u velikom broju raznih veličina, napr. cevi, onda je klasičan postupak bio, da se uzme niz prečnika, napr. iz: među 10 i 200 mm, koji se među sobom razlikuju za po 1. 2, 5 i 10 mm, napr; 10, 11, 12...., 20, 22.... 45, 50 itd. mm (primer je dat bez veze sa stvarnošću, samo radi ilustracije). Uziman je dakle aritmetički niz brojeva, u početku gušći, a kasnije ređi. Izbor nizova brojeva koji su korišćeni za razne proizvode vršen je od slučaja do slučaja, najčešće s obzirom na tradicije, na uvedemu fabrikaciju jtd., naravno uz VOđenje računa o potrebama. U svakom slučaju taj izbor je vrlo često imao karakter proizvoljnosti, koja se je nametala iz prostog razloga, jer niede i niko mijie utvrdio neki jedinstven kriterij za izbor tih mizova. Tako je mapr. meka imdustrija za svoje proizvode uzela niz 10, 13, 16, 19 mm (primer za prečnike zakovica), a druga je uzela 10, 12, 14, 16 mm (prečnici vijaka). Iz toga su često proisticale znatne teškoće.

Iz tih teškoća rodili su se standardni brojevi, tj. jedan miz po naročitom sistemu smi-

Šlieno postavljenih brojeva, sa ciliem da se fim

nizom brojeva služe svi oni koii imaju pofrebu

da standardizuju meki proizvod u većem broju ~-

raznih veličina. Samom činjemicom, što će se nizovi standardmih brojeva koristiti pri standardizovaniu raznih proizvoda i u raznim granama industriie i građevinarstva, obezbeđeno ie da se svi ti proizvodi međusobno pnoklapaiu (napr. osovine i ležišta, razume se uz korišćenie odgovarajućih toleramciia), a pored foga obezbeđeno. je da se u svima oblastima proizvodnje standardizacija vrši po istom kriterijumu sa gledišta zadovoljenja potreba potrošača.

Prema tome, standardni brojevi se zovu tako zato što oni treba da budu korišćeni u standardizaciji uvek kadgeod je to moguće. a moguće ie daleko češće mego što ma nrvi pogled možda

· izgleda. Treba da budu korišćeni ne samo radi

obezbeđenja jedinstvenog Rriteriia, nego i još više zbog toga, što oni prefstavliaiu dosad naibolje poznato rešenie problema celishodnog izbora niza brojeva za praktične potrebe.

Ing. Branislav Stanković