JUS standardizacija

RAD NA DONOŠENJU MEĐUNARODNIH PREPORUKA ZA LESONIT-PLOČE

Na poziv Čehoslovačkog ureda za standardizaciju održano Je u Pragu od 3. do 5. maja 1962. godine III zasedanje Potkomiteta ISO/TC 89/SC 1 za lesonit-ploče, Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), čiji Sekretarijat vodi Nemački biro za standardizaciju (DNA).

Zasedanje je održano pod predsedništvom prof. Kolmana, direktora Instituta za drvno-industrijska ispitivanja u Minhenu, a uz učešće 37 delegata iz sledećih 11 zemalja: Austrije, Čehoslovačke, Finske, Francuske, Nemačke, Norveške, Poljske, Portugala, Švedske, Jugoslavije i Novog Zelanda, kao i predstavnika Organizacije za poljoprivredu ı ishranu Ujedinjenih nacija (FAO).

Posle pozdravnih govora direktora Čehoslovačkog ureda za standardizaciju F. Kžovine i pomoćnika ministra industrije artikala široke potrošnje J. Janovskog usvojen je obiman dnevhi red, uz manje izmene. Najvažnija tačka dnevnog reda bila je diskusjia o IV nacrtu predloga preporuka ISO za definiciju i klasifikaciju lesonit-ploča, merenje dimenzija i određivanje sledećih svojstava: zapreminska težina, vlažnost, savojna čvrstoća, upijanje vode i bubrenje. |

Saslušan je izveštaj predstavnika Sekretarijata, prema kome su na IV nacrte predloga pismene

primedbe podnele sledeće zemlje: Izrael, Francuska, Italija, Velika Britanija, Austrija, Portugal, Čehoslovačka, Poljska, Švedska, Norveška, Nemačka j SSSR.

U ime Radne grupe 4, švedski delegat dr Alvang saopštio je da po pitanju dimenzionalne stabilnosti mogućnost reprodukovanja Kobovog ispitivanja u svojoj tradicionalnoj formi nije zadovoljavajuća, pa je zbog toga potrebno vršiti dalja proučavanja radi modifikovanja ove metode. Primedbe o dimenzionalnoj stabilnosti biće prikupljene i razaslate kao poseban dokumenat, s obzirom da su potrebna duža proučavanja ovog problema.

Što se tiče stabilnosti oblika, odlučeno Je da se najpre završi rad na proučavanju dimenzionalne stabilnosti.

U vezi predloga Norveške, da je potrebno izraditi obrazac po kome bi se redigovali svi predlozi preporuka za lesonit-ploče, i izjave francuske delegacije, da je već skicirala takav obrazac, Jugoslovenska delegacija je ukazala na postojanje obrasca koji je Savet ISO prošle godine preporučio putem Generalnog sekretarijata ISO i to sekretarijatima svih tehničkih komiteta radi pridržavanja prilikom izrade preporuka ISO a, takođe, svim zemljama-članicama prilikom redigovanja svojih nacjonalnih standarda. Jugoslovenska delegacija Je skrenula pažnju da francuski predlog treba razmotriti u saglasnosti sa obrascem ISO. Obrazovana je ad hoc radna grupa, u koju su ušli delegati Francuske, Norveške, Čehoslovačke i Nemačke, radi proučavanja ovog predmeta i podnošenja predloga.

U diskusiji o nacrtu predloga za terminologiju odlučeno je da delovi nacrta koji se odnose na tole. rancije za dimenzije i uslove kvaliteta budu izdvojeni kao zaseban nacrt. _ Posle duže diskusije većinom glasova usvojena je osnovna klasifikacija ploča na: meke, srednje i tvrde. Cehoslovačka i Jugoslavija glasale su za predlog Sekretarijata, tj. za kasifikaciju na meke i tvrde ploče s obzirom da je tako rešeno Još na I zasedanju u Minhenu, Jer se u podraspodeli tvrdih ploča nalaze

i srednjetvrde ploče. Upravo je još tada bio usvojen predlog jugoslovenske delegacije da se ploče dele na meke i tvrde, umesto dotadašnje klasifikacije na nepresovane i presovane.

Za gornju granicu zapreminske težine mekih ploča usvojeno Je 0,35 g/cm3, za koju je glasala i jugoslovenska delegacija.

Odlučeno je da se ploče klasifikuju i na normalne i obrađene, tako da nova klasifikacija glasi: Meke ploče — normalne, maks. 0,35 g/cm3, — obrađene, maks. 0,40. g/cm3; srednje (polutvrde) — normalne 0O,35 — 0,80 g/cm3, — obrađene 0,40 —0,85 g/cm3; tvrde

— normalne iznad 0,80 g/cm3, — obrađene iznad 0,85 g/cm3.