JUS standardizacija
TEHNIČKI KOMITET ISO/TC 146 — ČISTOĆA VAZDUHA
Osvrt na osnivanje
Poslednjih godina sve Veći značaj se pridaje uslovima Životne sredine i samim tim. i čistoći vazduha, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu. Na sastanku Koordinacionog komiteta ISO-a (PLACO) održanom u Ankari 15. septembra 1970. god., dogovoreno je postavljanje pitanja novog tehničkog komiteta koji bi se bavio čistoćom vazduha i vode, njihovim merenjem, kontrolom i klasifikacijom isključujući granične vrednosti zagađenosti. Na predlog PLACO-a Centralni sekretarijat ISO-a dostavio je članicama upitnik o potrebi osnivanja novog komiteta »čistoća vazduha« kao i predlog predviđenog programa rada. Upitnikom je predviđen delokrug rada: na merenju, kontroli ı klasifikaciji čistoće i zagađenosti vazduha, * isključujući limite za zagađenost.
Predložen program rada obuhvatio je sledeće:
a) Uzimanje uzoraka, metode ispitivanja i metode analiziranja vazduha okoline, radi utvrđivanja njegovog kvaliteta, a posebno radi otkrivanja ı kvantitativnog određivanja zagađivanja i merenje zagađenosti raznih vrsta.
b) Metode ispitivanja i metode analiziranja čiji je cilj otkrivanje i kvantitativna procena atmosferskih zagađivača koji potiču iz raznih proizvoda ı izvora, uključujući industrijske neagresivne prašine raznih tipova, uređaje u kojima se vrši sagorevanje i zagađivače, koji potiču iz
· gradskih izvora za zagađivanje.
c) Klasifikacija atmosferske zagađenosti d) Terminologija, uključujući jedinice merenja i izražavanje rezultata.
Utvrđivanje detaljnog programa rada ostavljeno Je za prvi sastanak Tehničkog komiteta.
Na upitnik postavljen od strane Centralnog. sekretarijata ISO-a, 12 zemalja članica ISO-a prihvatile su predlog o osnivanju novog tehničkog komiteta, dok dve članice nisu glasale unutar predviđenog roka.
Za aktivan rad prijavile su se sledeće zemlje:
7 Austrija, Belgija, Brazil, Danska, Finska, Francuska, Holandija, Indija, Italija, Japan, Južnoafrička republika, SR Nemačka, Norveška, Švajcarska, Velika Britanija, SSSR, SAD i Čehoslovačka. Za članove posmatrače prijavile su se sledeće zemlje: Australija, Irska, N.R. Koreja, Južna Koreja, Novi Zeland, Španija, Tajland, Turska i Jugoslavija.
Sekretarijat ISO/TC 146 prihvatila je SR Nemačka. Sa upitnikom o osnivanju novog komiteta »čistoća vazduha« ovaj Zavod je upoznao najvažnije jugoslovenske institucije čiji je delokrug rada ispitivanje vazduha. Neke od njih su bile mišljenja da bi trebalo da se uključimo u aktivan rad u ovaj novi komitet.
Zavod je našu zemlju prijavio kao člana posmatrača, s obzirom da na ovom polju nije bilo nacionalne standardizacije za koje bi trebalo težiti da se usvoje kao međunarodne preporuke i na niz obaveza koje preuzima prijava za aktivnog člana. Imajući u vidu niz obaveza Zavod je smatrao kao najcelishodnije da se naša zemlja za početak prijavi kao posmatrač, te da se kasnije prema potrebi prijavi za aktivnog člana Tehničkom komitetu, ili u neku od radnih grupa, ukoliko neko od naših eksperata i njihove radne organizacije budu želele da učestvuju u radu ISO-a i preuzimaju obaveze o troškovima koje su potrebne za radove i njihovo učestvovanje na Međunarodnim zasedanjima. Centralni sekretarijat ISO-a izvestio je ovaj Zavod o I zasedanju početkom ove godine. O održavanju sastanka obaveštene su zainteresovane jugoslovenske institucije i prijavile su se dve institucije koje su prisustvovale ovom zasedanju.
Čairović-Đuriček Jelisaveta, dipl. hem. (Jugoslovenski zavod za standardizaciju)
Izveštaj sa I zasedanja
Prvi osnivački sastanak Tehničkog komiteta ISO/TC 146 — »Cistoća vazduha« održan je 27. i 28. aprila 1972. god., u Ženevi.
Sastanku su prisustvovale delegacije od ukupno 19 zemalja (u zagradi je dat broj delegata):. Austrija (1), Belgija (4), Danska (3), Finska (3), Francuska (3), Savezna Republika Njemačka (9), Mađarska (4), Italija (1), Japan (5), Holandija (4), Norveška (1), Poljska (3), Portugalija (3), Južna Afrika (1), Švajcarska (4), Švedska (5), Velika Biitanija (8), SAD (18) i Jugoslavija (2). Jugoslavija je za sada bila prijavljena samo kao posmatrač. Kao posmatrači su takođe bili predstavnici međunarodnih organizacija, i to Svetske zdravstvene organizacije (WHO), Evropske ckonomske zajednice (CEC), Ekonomske komisije za Evropu (ECE) ı Internacionalne elektrotehničke komisije (IEC).
Na temelju ranijih pismenih konsultacija članica ISO sekretarijat TC-146 poveren je Nemačkoj. Službeni jezici bili su engleski, francuski i ruski.