JUS standardizacija
Blagojević, Đ.: prijem brojila klase tačnosti 2 metodom odabranih uzoraka prema preporukama IEC
Flektroprivneda, Beograd, br. 7-8, 1976; stp.214-223
U članku se iznose osnovne postavke prijema novih brojila klase tačnosti 2 prema prepo=rukama IEC-a, kao i mogućnost primene ovih preporuka kod nas.
ZŽulfikarpašić, I.: metodologija ispitivanja i atestiranja eksploziono zaštićenih uređaja
Stıgumost, Zagreb, br. i, 1978, stP. 42-50
U rudnicima i industrijskoj proizvodnji često se pojavljuju eksplozione smeše zapaljivih gasova ili para i vazduha. Električni uredjaji mogu izazvati paljenje i eksploziju takvih smeša, pa zato moraju biti izradjeni tako, da ni u najnepovoljnijim uslovima ne mogu izazvati eksploziju na ugroženim mestima.
Članak daje poseban osvrt na način tipskog
i pojedinačnog atestiranja domaćih i inostranih električnih uredjaja, data je metodoloJija ispitivanja pojedinih vrsta eksplozione zaštite u smislu jugoslovenskih standarda.
Leillard, J.C.: ispitivanja kontenera
*ullettn Teohntque de Fupeaw Veritas, Pams, br.4, 1977, str. NG-94
Ova ispitivanja vršena su jedino na ISO-kontenerima serije 1, to jest na kontenerima od 20, 30 i 40 stopa. Skorašnje uvodjenje odredaba Medjunarodnog sporazuma o bezbednosti kontenera (CSC - Internationales UbDereinkommen uber die Sicherkeit der kontainer) usloviće teškoće kod sprovodjenja ovih ispitivanja budući da postoje razlike izmeđju propisa ovog Sporazuma i ISO-propisa. Postojeći ISO-propisi omoqućili su industriji za proizvodnju kontenera da znatno poboljša transportnu tehniku.
382 ~ ___