Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ТУ ЗНА СТАРА СРБИЈА 443

Ко је год познавао Деда-Отевана познавао га је као човека врло јаке маште и веома разговорљива. Он је могао бев престанка слаткоречиво причати по 24 сата. Ми смо га добро познавали те смо свако његово причање и критички проверавали. О овој Деда-Стевановој причи смо такође расппитивали само да би јој ухватили траг и чули смо је само још од његове околине, — од његових кућана и блиских сродника и присних пријатеља; иначе ни од кога више у области. Деда-Отеван је и такве ствари причао као истините да му ни његови сељани ни околина није више веровала.

У Ора(хју. Под овим се селом рачуна манастир Карпина са. својом црквом али се и у самом селу налази још једна стара црква Ов. Ђорђе; ово је обична и мала црква,

Сазнајемо да се сада на место старе зида нова црква.

У Канареву. У овом селу постоји стара црква Св. Ђорђе. Мала је и сва је у рушевинама. Стоје још зидови и по њима се распознају иконе са натписима разних светитеља; храм је ове цркве Св. Спас (2)

У Алеџњи. У овом селу постоји стара мала црква у рушевинама; храм јој је Св. Илија (2)

У Никуљану. Ове до 1897 године у овом је селу постојала стара црква у рушевинама. Ми смо неколико пута били у њој док још није била оправљена; храм јој је Св. Илија. Сад је подигнута нова црква.

У Пељинцу. У овом селу постоје две старе цркве. Једна је Св. Никола а друга (в. Ђорђе. Црква Св. Никола лежи на северо-западу од села. Сва је пропала, само су јој зидови очувани и живопис на њима. Међу иконама падају у очи Светла Спмеун (Ст. Немања) и Свеши Сава. На десном (јуж= ном) зиду живописан је у краљевском плашту са круном на глави Свеши Стефан Урош Лечански, као ктитор ове цркве и други познати српски светитељи (Св. Прохор, Ов. Арсеније и др.). Отановништво лик Стефана Дечанског држи ва лик цара „Лазара и нико га у томе не може разуверити.

Отуда је и сачувано у предању да је ову цркву градио Кнез Лазар. Писмени, пак, сељаци који читају око иконе СОтеф. Дечанског Уроша, држе је за лик Цара. Уроша.

Црква (Ов. Ђорђе налази се у самом селу, у Мишинској махали. Ова је црквица сада са свим пропала.

Из писаних се споменика види да су обе ове цркве крајем ХУШ века биле метоси манастира Прохора Пчињског Међу записима у библиотеци поменутог манастира има један (од године 1698) у којем стоји о овим црквама ово: „.. | кћ