Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

у

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 449

Овде ћемо га описати у главноме по своме опису из године 1889 који је штампан у „Браству“ књ. М (године 1892).

Манастир је ограђен зидом и зградама. Кроз велика двокрилна дворека врата улази се у двор. На једно 80 корака према вратима уздиже се црква Ов. Богородице (8-ог Септембра). Одронци од зидова, крова и стубова ваљају се око цркве а на крову се виде неколико младих јасенова и багремова који су израсли још пре много година.

И на једној и на другој страни од дворских врата находе се прости једноспратни и двоспратни станови за госте, да се у њима стане када се овде на собор или иначе дође; сем станова има и осталих потребних зграда.

Црква је византијеко-српскога стила. Нама се чини да је ово највећа црква у јужним Српским Земљама под Турцима. Само права црква дугачка је око 42 а широка 26 корака. Рачунајући највише кубе висока је око 15 метара. Са западне стране јој је предграђе (припрата) порушено. У предграђу има једна велика рупа. Шајин и Дема, Арнаути из Матејче који су одавно овде у манастиру причају да је овде у овој рупи била мраморна плоча на којој је стајало записано: ко је и кад зидао ову цркву. Причали су нам да се ова плоча налазила узидана у чесми села Никуштака.

У предграђу смо нашли једну плочу обичнога камена, од прилике један метар дугачку и на њој уздуж пише ово:

(0) помени господи фабв вожио попадио елв етул приДеШНн Bb Царствне лос Ио Hh ЛЕТО > зрин. (0).

Овде пише попадија Јела али је народ зове попадија Вела ваљада зато што је име Вела најобич. није женско име у овој области.

И на северном и на јужном зиду, скоро око средине, налазе се по једна зазидана велика врата. Изгледа да су она на северном зиду завидана још онда када је црква зидана. Орби о овим вратима причају овако: када је се Цар „Лазар у овој цркви крунисио

ЈУЖНА. СТАРА ОРБИЈА. 29