Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

460 Ј0В. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

црква овога манастира у неколико махова оправљана у њој је се ипак имало шта видети и наћи из прошлих векова, ако не и из времена њезина постанка премда ексархијски службеници све то по српским задужбинама у Турској ревносно ниште.

У манастиру, око цркве, има преко тридесет одељења за становање и остале манастирске потребе. Као и у другим новим манастирима у овим крајевима, и у овоме се међу зградама манастирским разликују Паланачке пи Кумановске Одаје. Једне су одаје у једној друге у другој згради. Многи их зову ПЏаланачке и Кумановске зграђе. Оне су грађене милостињом из Паланачке и Кумановске области. За време манастирскога сабора гости из Паланачке области одседају у паланачким а они из Кумановеке у кумановеким зградама. Као у ман. Прохрора Пчињеког и у овом виђене породице имају својих сопствених соба.“

У манастиру овом још и сада има доста старих писаних књига, али је то све за нашу домаћу књижевност пропало. Ми имамо тачне извештаје да су ексархијске власти које управљају овом српском задужбином још пре петнаест година велики број рукописних књига из овога манастира пребациле у Бугарску. Многи су рукописи уништени и у самом манастиру а остатак се чува, и никоме се страном не показује. Нама је јеромонах Јосиф Ристић из Куманова показивао 1902 године требник из ХУГ века што га је из овога манастира однео; позитивно се зна да је до 1880 године у овом манастиру било преко 60 разних писаних књига.

Из записа на рукописаном јеванђељу које је писано Kh МАПАСТЋ АИ ВЋ храм вћведенша Пркскетве когороднце 6љ лао). 5.1. (1592)7 пи на рукописаном апостолу из ХУП века тоа се чува у нашој Народној Библиотеци, а који је припадао манастиру ев. Прохора Пчињског видимо да је у овом манастиру, у ХУТ, ХУЏШ и ХУШ веку било живота. То се још боље

57 Стојановић, Записи и натписи Ш стр. 152.

Уа три au