Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЗНА СТАРА СРВИЈА 488

њима изједначити и да им ови не могу и на даље отимати све што им се допадне и што им притреба. Тај је покрет захватио цео Арнаушлук, а нас се овде тиче у колико се односи на ову област.

Као што је познато, у тој је години узео удела у покрету сав Арнаутлук. Били су се дигли и сви Арнаути из Кумановске Области. С тога што су желели да зауставе Портиног изасланика — реформатора — испод Окопшља, у овој су се области искупили Арнаути и из северних страна и било их је на 4 до 5000. Међу њима је било нешто и Турака, али главну масу сачињавали су они — Арнаути.

Главне вође били су им: Дервиш Цар, Хасам Пошка (чувени зликовац и харамија), Селман Рогочица и др.. Кумановске Арнауте предводио је Бајрам Ваксинчанин. Ови су стајали у вези са скопљанским и тетовеким Арнаутима и пошли су били да зауставе султанова пашу који је био пошао с регуларном војском да уведе низам — реформе (Танзимат-и-хаирије) и да му не даду у „Арнаутлук“. Међутим док су пошли да тај свој план изврше, они су убијали и пљачкали хришћане своје суседе. Такво несносно стање за хришћане трајало је два пуна месеца. Ми смо у У одељку на овчепољском говору испричали шта су онда Арнаути само у селу Кокошињу радили. То зло стање од Арнаута сачувано је и записом из 1844 године — „Знати са кога беше мзка ш арнаути много пб земла много ристани изгинбше, на едни стока 9зедоше на едни чада Ззедоше силомахђ на едни хрођ расипаше и роди се царб на нихђ много сила ОБЕХЉ 2 Фмо 4 года (1844) писа асђ Петко Ф село Довезенци 8 сих книга манастирђ Лесновски,“

Концем Априла стигао је у Велес султанов командант Френк-Јумер-паша и одатле пошао у Скопље, Куманово и даље. Арнаути га дочекају код скопљанске бање Катланова, приме битку и страшно потучени разбегну се куд који. Још и данас се с подсмехом прича како их је половина побегла чим су почели

18 Морданђ Ивановђ, Старини у Македонил.,. стр. 256. i 91