Kolo

19

Домаћице, наттравите распоред у своме послу

Алуминијумско кухитћско посуђе врло је дуготрајно ако домаћица зна правилно с њим да поступа. Највише га треба чувати од лупаља, јер је врло осетљиво. Чисти се најбоље сапуњавом водом, јер сва остала сретства — сода, салмијак, пепео — шкоде алуминијуму пошто га нагризају. После извесног времепа употребл^авања у овим посудама стварају се на унутрашњој страни црне пруге. Оне се најснгурније уклањају ако се суд искува у хлорној води, а врло је добро ако се том приликом у њима к,ува неко кисело воће или црвени п'арадајз. Најгори пак непријатељ алуминијумског посуђа јесте неољуштен кромпир, који када се у њему кува, суд поцрни. Директан, јак нламен врло шкоди алуминијуму, и зато је боље у овом посуђу ништа не пржити на масти. *

Када се мол,ци увуку у крзно, страховито га упропасте а и врло је тепгво очистити нх. Покушајте овај ..начин и видећете колико је лрактичан: Излупајте крзно с лица и с налич-

: Лево — Дебели грубо рађени пуловер црпе боје са зелепим украсима &еобично добро пристаје уз јако звопасту карирапу сукњу и белу „кошуљицу". ( Г о 1 об: Вс12га<1ег ВЈШа8еп1иг)

Светло-сиви грубо рађени пуловер са продуженим делом преко кукова допуњава спортски дебели костим од зеленог штофа. Сукња је у ствари „жипкилот", док је жакет израђен у виду болера.

Спортски мантил од диагонал-штофа са оригиналном капуљачом од мрке (бтаон) материје, која је интересантно кројена заједно са богатом сатлом на мантилу. Од исте материје је и сукња испод топлог џемпера.

Неред у послу нсцрпљује домаћицу и заиста не може да јој причини радост. Разуме се, овде не моасемо дати неки распоред часова за рад. Такав распоред мора да нанрави себи свака домаћица после дугог размишљања. Мисли ли нека домаћица да ће уштедети време ако ради неколико послова одједном — вара се. Воље је да сваки посао, који је већ унапред припремила, заврши, па тек онда почне нешто друго. Само мало крнтичког самопосматрања па ћете видети колико времена утрошите на то непотребпо ходаље од једног посла до другог. Многа домаћица има обичај да свакодневно припрема све за кување ручка а при том спрема стан. Много би боље било када би после спремања стана, приступила кувању ручка, јер нриликом спремања, руке се испрљају а за кување нотребно је да руке буду врло чисте. Могућно је да ћете овом рационализацијом уштедети само двадесет минута дневно. Али и то ће бити довољно ако их посветите свакодневној нези свога тела за које многа жена домаћица каже да нема времена. Ова нега тела донринеће да будете свежи, чили и отпорни, па ће вам и посао ићи боље, пгто се каже „од руке". А то је увек најважније: радити са вољом и радошћу. Заиста је права радост имати леп и удобан стан а да то постигнете зависи само од вас. Ако сте здравн, имате довољно снаге, можете заиста радити с радошћу. Свакако, многа асена осећа понвкад умор, нема расноложења за рад. Тада је најбоље променити посао. Слободно оставите корпу са рубљем за пеглање натраг на њепо место и свршите други исто тако користан посао. Разуме се да не можете увек да одложите известан посао. У том случају мирне душе, одморите се 10—15 минута. Лезите на диваи, отворитс, ирозор и дубоко дипгате. Не жалите' унанред за тих 15 минута изгубљепог всемена. После тог малог одмора имаћете више воље за рад и изгубљено време лако ћете надокнадити. Нпкад не заборављајте на одрлгаваље свога тела. Не морају то бити скупе масаасе. Умивање изјутра млаком водом замениће вам масажу. Сваки посао треба да обављате са радошћу и стрпљиво и од обичног, свакидањег носла направите мало задовољство. Свака жена не уме да ради с радошћу, међутим, само од ње зависи да научи ову врсту уметностн. Великн је број жена које уздишу под бременом свакидашњег пос.па. А те жене само својом кривицом стваЈ >ају од посла бреме. Не гледајте на посао као на потребно зло. Обављајте га с радошћу, на ће вам и најтежи носао бити занимљив. Понека дома.ћида се жали да нема за себе ни мало слободног времена, да с једног посла лети на други. А када би израчунала колико времена нроведе у разговору с& сусеткама, жалећи се на велики посао, видела би да је то скоро чи[гав један сат, који би могла да посвети себи или деци. У најчешћим случајевима посреди су рђаво раснорећен посао и време.

Немачка зимска мода је сва у знаку вуне. То важи и за спорт. Жути вунени пуловер одличан је дрес за смучање. Њему пристају црвене рукавице и капа, а преко капе мрк шешир са помпоном од вуне.

Ј ј&шк сеЛ&Х,

оЈ Кад посуђе од порцелаиа поцрии услед дуге употребе, најбоље је очистИти га лимуновим соком у кристалу. Кристал се растопи у мало воде; у тај раствор треба умакати мекану четкицу — иајбоље стару меку четкицу за зубе — и њоме трљати тамне површине све док опет не постану беле и сјајие. Исто тако лако је отстранити и м'рље од сагореле цитарете са финог порцулана. Замрљана места треба добро истрљати сољу у коју се умочи влажаи чеп (плута).

ја, добро трском, а- затим га положите равно. Преко њега ставите крпе натопљене терпеитииом или петролеумом, тако да се течпост добро упије у крзно, Од тога ће и мољци и јаја потпуно угинуги. Најзад треба крзно опет"добро излупати и изветрити. * Гумене кецеље и рукавице најбоље ћете очиотити аиш их перете у млакој »оди меканим суиђером. Никад не употребљдвате за чишћење ових гумених ствари четку или какав прашалс за чишћеље. Гумене кедеље, румлице и томе слично, бнће много трајније ако их после свакОг прања намажете глицернном.