Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 411
Кадионице неопходне при богослужењу, а које евентуално датирају из ХТХ века, као и оне млађе готово да уопште нису очуване. Осим цркве Светог Илије у Тесовишту, где се налази једна кадионица с почетка ХХ века, начињена од ливеног месинга, серијске израде, која се састоји од две бокасте чаше, на три ланца с прапорцима повезана матицом, других тако рећи да нема, јер су замењене новим које су ушле у богослужбену употребу.
Уз кандило је могло да се постави осликано керамичко јаје. Као нал кандилом са иконостаса цркве Свете Тројице у Извору, које је осликано фигурама серафима, и малим крстовима. 95 Овакво јаје је имало симболичку вредност, повезано са прослављањем Васкрса и народним обичајем бојења Васкршњих јаја.
Свећњаци који су постављани на часни престо, а сачувани су у црквама на подручју епархије, углавном су серијски произвођени ливењем од месинга, и састоје се од дршке у облику балустра са местом за свећу и округле стопе. У цркви Светог Николе у Шапранцу, налази се пар свећњака ливених у комаду од месинга, са шестоугаоном стопом и дршком у облику балустра са левкасто проширеним местом за свећу. Овај пар издваја масивност, и већа висина, у односу на просечне."
У сакралном простору храма, најистакнутије место заузимају кивоти са моштима светитеља које се излажу јавном поштовању, они су предмет култа, сврха одласка на поклоничка путовања и духовно благо храма у коме се налазе. 7 Као локална особеност овог подручја на простору Врањске епархије из ових кивота развиле су се кутије назване мошти, намењене прикупљању прилога за храм. Оне се могу наћи на простору јужно и западно од Врања, у прешевском, бујановачком, трговишком и пољаничком крају.“
Изведене су у форми правоугаоне кутије која је споља и изнутра осликана. Поклопац је обично раван или оборених ивица, и украшен биљним мотивима, као и остатак ковчега. На унутрашњој страни поклопца налази се икона посвете цркве из које је кутија или сеоске славе. Остатак унутрашњости је обојен и најчешће на дну садржи представу крста. О важности ових приложничких кутија говори и то да су обично биле сликане у време настанка иконостаса, и то најчешће од стране сликара који је био задужен за извођење престоних икона." У кутије је често полаган мањи дрвени крст, који у хришћанском свету има реликвијарни карактер.
95 Исто, Досије – Извор. 9 Исто, Досије – Шапранце. 97 Д. Мирковић, Православна Литургика, Први опћи део, стр. 187 – 190.
8 Н. Макуљевић, Иконопис Врањске епархије1820-1940, у: Иконопис Врањске епархије, стр. 39. » Исто.