Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 413
Зограф Зафир, потиче из дебарског краја Македоније и деловао је током седме и осме деценије ХТХ века, било самостално или удружен са зографима попут Вена, Аврама или Адамчета из Прилепа, осликао је велики број иконостаса на територији Врањске епархије. Кутије – мошти из цркве Рођења Пресвете Богородице у Горњем Вртогошу, цркви Свете Петке у Смиљевићу и цркви Светог Илије у Тесовишту, дело су зографа Зафира.
У Горњем Вртогошу се налази кутија коју је Зафир осликао и потписао 1868. године. Споља је обојена и осликана цветним гирландама, док се у њеној унутрашњости, на поклопцу у овалном оквиру налази представа Богородице Одигитрије, док је на дну обојеном плавом бојом насликан орнаментални разлистали крст, са белим тачкастим цветовима у позадини.!""
У цркви Светог Јована Богослова из Тесовишта је кутија са представом Светог Арханђела Михаила, на унутрашњој страни, светитељ је приказан као архистратиг, са мачем и сфером са Христовим монограмом, док се у позадини налази црквена грађевина. Унутрашњост је плава, и у кутију је положен дрвени дуборезани крст. Споља је кутија црвено обојена и украшена сликаним правоугаоним оквирима.“
У селу Смиљевићу, при цркви 5 Свете Петке, је кутија у којој је приказана Света Параскева Римљанка, као млада девојка са мученичком палмовом граном и својом одсеченом главом у рукама.' У позадини је сликан архитектонски оквир, док је дно плаво обојено са крстом насликаним у средишту и звездама у позадини. На десној страни је направљено удубљење, које одговара кружној стопи престоног крста из пркве, који је ту “ | постављан ради целивања верни- — Кутија – мошти и крст из цркве Свете ка. Кутија је споља офарбана цр- Петке у Смиљевићима веном бојом и без украса.!9
(6, Макуљевић, Иконопис Врањске епархије 1820-1940, у: Иконопис Врањске епархије, стр. 23. 07 Д, Гркинић, Богородица Одигитрија, кутија ' мошти" — Горњи Вртогош, у: Иконопис Врањске епархије, стр. 148 – 149.
(08 Д, Гркинић, Свети арханђел Михаило, кутија “ мошти" – Тесовиште, у: Иконопис Врањске епархије, стр. 196 – 197.
79 Д. Мирковић, Хеортологија или историјски развитак и богослужење празника православне источне цркве, Београд 1961, стр. 69-70.
10 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Смиљевићи.