Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 415
Сеоска црква Рођења Пресвете Богородице у Јелашници, чува кутију у којој је приказана заштитница храма, у овалном оквиру. Дно је плаво обојено и украшено звездама, док је у средини насликан крст."
Кутија једноставне обраде са ликом Светог јеванђелисте Марка, налази се у истоименој цркви из села Биљаче. Он је приказан како седи за пултом и пише, док је његов симболични атрибут лав у позадини. 8
Најмлађа кутија је из цркве Светог Ули раиутија | то Кутија – мошти из цркве Рођења
Николе у Ћуковцу, а представу патрона — Пресвете Богородице у Јелашници храма у унутрашњости извео је Теофан
Исаилић Буџароски, који је сликао иконостас у овом храму 1906. године. Икона Светог Николе сликана је на тањој дрвеној подлози, која је потом причвршћена са унутрашње стране поклопца. Сама кутија је веома једноставна, споља је офарбана браон бојом и без украса. Из овога се види да је пракса израде оваквих кутија трајала и почетком ХХ века.
Уобличавање фонда богослужбених предмета у појединачним црквама Врањске епархије, конституисано је потребама литургије и светотајинских ритуала, њиховим симболичним значењем у устројству цркве и приложничком праксом. При уметничком обликовању њихова функција одређивала им је форму те су у морфолошком смислу тиме дефинисани још од најранијих времена. Томе је подређен и систем визуелне декорације формулисан у складу са догматско-верским учењима Православне цркве. Избор драгоцених материјала од којих су израђивани одговарао је њиховом изузетном сакралном статусу, као и истицању величајности у складу са схватањима и потребама Православне цркве, на подручју Османске империје, наглашавајућу церемонијалности верског обреда и одражавајући социјалну моћ православне хришћанске заједнице.
У старијим примерцима златарске делатности, попут дарохранилнице у облику цркве и путира изведених у готском маниру који се ослањају на искуства и технолошке поступке српског средњевековног златарства, огледа се ретроспективност, кроз истицање ауторитета традиције и историје у функцији очувања и одбране вере. Одређени предмети попут антиминса јасно су наглашавали јурисдикционо право на одређену територију, од стране надлежне патријаршије или митрополије, којој је подручје
17 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Јелашница. 18 Исто, Досије – Биљача.