Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

РЕШЕЊЕ ОСАМНАЕСТОГ ЗАДАТКА 219

(О свему што је до сада о непријатељу сазнао, каоси о својој намери, известиће команданта корпуса.

ХЕХ и ХП пук, као што смо. раније видели, имали су напред за утврђивање и спрему положаја извесан део своје снаге, а то је највише половину и та је половина, у први мах, довољна да поседне бојницу и да принуди непријатеља да застане и да се развије. ХИП пуку, вероватно, је да ће требати да одмах у први мах развије у први борбени ред још 1 батаљон продужујући десно крило и обраћајући нарочиту пажњу на непријатељску коњицу у том правцу. Четврти батаљон налазиће се као резерва одсека позади десног крила, одакле је добра прегледност у продужењу десног бока. Тако исто и Х!Х пук, који има да прими главни непријатељев напад, треба још одмах с почетка да развије јаку снагу за ватрену борбу и он може одмах да уведе у први борбени ред три батаљона, а четврти да је спреман позади левог крила да такође одмах ступи у први борбени ред, чим се осети потреба. Х и ХГпук, као општа резерва, су за сада на подесном месту и неће се још никуда покретати.

Пошто се овде овом борбом не тражи одсудност, него се хоће да води демонстративна борба, да се добије у времену, а потом да се благовремено одступи, то треба непријатеља дочекати са што снажнијом ватром и на сразмерно већим даљинама, него што би се то чинило, кад би се хтела да изводи одсудна борба. Зато треба батаљони, који су одређени у први борбени ред, да развију одмах с почетка, ако не св' четири чете, — ја бих био зато да се развију све четири у стрељачки строј, а оно, у најмању руку, по три. Овако велика ширина фронта, са овако великим бројем стрелаца још од почетка борбе, уз садејство оних делова из батаљонских и пуковских резерава па, по потреби, и из опште резерве плотунском ватром из смакнутих стројева, јер то земљиште дозвољава, а с погледом на близину Прокупља, где се налазе остале трупе и од куда је дивизија могла бити ојачана — причињава, да непријатељ мора обазриво да ради, и систематски припрему напада да изводи, пре но што се одлучи на одсудан удар. Све то, ипак, односи знатно времена, а то команданту дивизије и јесте смер, да што више добије, а непријатељ изгуби у времену.

Усљед садањег савршенства оружја, борбе у садање време дуго трају, као што се то показало у руско-јапанском рату. Ми, при нашим мирнодопским вежбама и маневрима врло брзо, а усљед тога и неприродно, изводимо борбе, па зато о трајању стварне борбе и немамо мерила. И ма да борбе при мирнодопским вежбама и маневрима не могу тако дуго трајати, као у рату, опет то треба да имамо на уму, да се у рату не изненадимо дугим трајањем борбе. У овом нашем примеру са оваквом снагом, на оваквом положају и са ова-