Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

ХХГ. дадатак.

Црвена дивизија. у непријатељској земљи, својим нападом потисла је 15. новембра ! сдружену бригаду плаве дивизије са положаја Јбиљак – Грамада и гони је ка Винику двема колонама: слабијом од: 1 пеш. пука., 1 ескад. дивиз. коњице, 1 батерије, 1 чете пионира и 1 вода болничара, правцем преко Калафата (Курилова), и Теменог врха ка Винику, а са јачом, у којој је остатак дивизије — преко Врела и Кнезсела ка Винику.

Кад је чело предходнице леве колоне стигло у 2.70 часова по подне на косу између Камепичке п Матејевачке р., а десне колоне до Теменог врха, командант дивизије, који се налазио код предходнице леве колоне, добија извешће, да је потиспуту непријатељску 1 бригаду прихватила на Винику П бригада плаве дивизије, која је стигла од Лесковца преко Ниша и почела се на Винику утврђивати и припремати за отпор.

Према оваквом стању и, пошто су војници данашњим дужим маршем преко Тресибабе и борбом јако заморени, а дан се већ клони своме свршетку, при чему и киша са суснежицом непрестано пада, отежавајући јако прегледност и кретање, то се командант дивизије, и ако нерадо, решава, да овога дана не напада више, него да боље уреди своје трупе и да преноћи на заузетом земљишту, користећи се, колико је могуће, мешовитим кантонманом у околним селима, да бар један

део трупа колико-толико з:хлони од непогоде, па сутра дан да предузме напад.

Изложити :

1 Заповест за постављање предстраже;

2. Разлоге за такву заповест и за избор предстражарског положаја ;

3. Смештај главнине у виду скице, из које да се виде страже кантонманске и бивачне као и зборна места трупа.