Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

ХХМ. дадатак.

(Продужење ХХШ)

Непријатељ је напао сутра дан, 16. фебруара, на моравску дивизију на положају Горица—Марково кале и, после упорне борбе, заузео је пред вече њене предње положаје: Марково кале, Ћурлински вис са делом косе, којом води насип југо. источно од Пасје пољане, тако, да се приближио положају Горица-вис -393 до на 600 метара. Борбу је ноћ прекинула. Ноћ је тавна без месечине.

Кад је борба прекинута, распоред моравске дивизије био је овакав: коњица се налазила према непријатељској коњици северо-западно од Пасје пољане, од које је један вод одвојен и налазио се позади и са стране левог крила, мотрећи на долину Габровачке реке; Џ. пеш. пук држао је Пасју пољану и источно преко насипа до 500 м. закључно; !. пеш. пук од њега у лево до 500 м. удалења од виса 393; Ш. пук држао је вис 393, а ХМТ пук налазио се у резерви позади Ш пука. Од артилерије, |. дивизијон био је северо-источно од Пасје пољане, а П. и Ш. на вису 893 и северо-западно од њега.

Дивизија је јутрос, пре непријатељског напада, успела да доправи синоћ започете стрељачке и топовске заклоне и од части нове да подигне.

По прекиду борбе командант дивизије издао је овакву заповест :

„Непријатељ је задржан у нападу. Пукови пешадијски у бојници осигураће се сваки за се предстражама, одржавајући међусобну везу. Положај садањи упорно држати, утврђења преко ноћ поправити и по потреби нова подићи. Топови свију дивизијона остаће са својом послугом на положају, управљени у највероватније нападне правце; коње појити, делом на бунарима у југозападном крају Ниша, а делом на Габровачкој реци. Пошто се непријатељска коњица повукла у сумрак назад, то ће и коњички пук оставити пола ескадрона на своме садањем месту и ставити га под команду команданта Џ. пука до 6 часова сутра из јутра а са остатком, сем оног вода на левом крилу, који ће тамо и остати, сместиће се код