Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

Решење ХХУ. задатка.

Командант ојачане јужне дивизије, усљед данашњега свога успеха, не само да је у знатно повољнијем положају у моралном погледу од непријатеља, него је, заузећем Марковог калета и косе до Ћурлинског виса, у врло повољном положају и у погледу земљишта, јер му коса Марково кале—Ћурлински вис служи као врло добар ослони положај за даље продужење напада противу иначе врло јаког положаја: узвишење 398—Горица—Бубањ.

Моравској дивизији са губитком Марковог калета знатно је ослабљен положај Горица.

Но и ако је ситуација у тренутку прекида борбе оваква, ипак би ојачана јужна дивизија сутра дан, у даљем дневном нападу, имала да претрпи доста губитака до освојења непријатељског положаја, зато се командант дивизије и решава за ноћни напад, пошто је могао добро да осмотри непријатељски положај и приступе к њему као и распоред приликом данашње борбе.

Није искључена могућност даи моравска дивизија покуша да ноћним нападом поврати свој изгубљени положај Марково кале, о чему командант ојачане јужне дивизије мора да води такође рачуна да не би био изненађен.

Познавајући и земљиште и непријатељски распоред, командант јужне дивизије сада има да припреми све што је потребно и да размисли и склопи план за извршење тога напада, па, да изда заповест.

Што се припреме тиче, командант има прво да се постара, да се попуни утрошена муниција, да се војници добро нахране и, у колико је могуће, да се до тренутка напада што боље одморе, не пренебрегавајући најнужније мере опрезе на случај да непријатељ сам предузме прелаз у напад.

За склапање плана за напад командант дивизије мора да процени све елементе, који могу бити од утицаја на исход те ноћне борбе.