Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

РЕШЕЊЕ ДВАДЕСЕТ ШЕСТОГ ЗАДАТКА 293 547 роватности, да ће га непријатељ изабрати за свој прелаз. Први и други отсек имају готово подједнаке вероватности; а у њима самим највише вероватности имају на првом отсеку Чечина и Клисура, а на другом оно место, где је и био мост, а сем тога и место код Батушнице.

Према оваквој оцени, командант одреда имао би да обрати подједнаку пажњу на први и други отсек, па приближно подједнаку снагу и да одреди за осматрање и чување ова два отсека; а за трећи отсек није нужна толика пажња, па ни снага.

Први отсек удаљен је од Ниша својом најдаљом границом 15. км. и да тамо стигну трупе из Ниша, за спречавање подизања моста и прелаза, треба у најмању руку 32% часова од тренутка од када се крену, не рачунајући ту оно време, које је потребно за јављање и за узбуну. Ако се јављање удеси средством телеграфа, или, још боље, телефона, који би имало да подигне телефонско оделење, или средством опти: чких сигнала, постављених такође средством телеграфског оделење, тада за такво јављање не би требало много времена највише 5 до 10 минута за предају и пријем депеше. Ако ли би се, пак ово јављање вршило средством велосипедиста, тада би требало више времена. Као што из раније знамо, коњица може најбрже преносити извешћа или заповести, прелазећи 1 км. за 3 минута и њој би требало да донесе извешће до Ниша 45 минута; велосипедисти најбрже могу преносити извешћа или заповести прелазећи по угодном путу за 2 м. 1км. и њима би требало да прођу тај простор за 30 м, Ако узмемо сада, да ће се утрошити неколико минута за писање извешћа и неко. лико минута за спрему трупа на знак узбуне, командант одреда може приближно тачно ухватити рачун, колико ће времена протећи од тренутка, од кад се опази да непријатељ предузима мере за подизање моста и пребацивање трупа за заштиту подизања моста, до тренутка, када ће стићи главна снага на лице места за спречавање тога; јер овде и минути, а камо ли часови, имају велики значај. Кад се подигне телеграф, или телефон, или оптичке станице и ако би трупама за спрему на знак узбуне требало највише 5—10 минута, тад би оне могле стићи из Ниша до Чечине најдоцније за 30 часова. Ако би се поставиле коњичке станице, тада би трупе могле стићи за 415 часова. И напослетку, ако би се јављање вршило средством велосипедиста, тада би трупе могле стићи за 4 часа. Најбоље је и најсигурније да се подигне телефон и да се добро чува.

Ако претпоставимо да су трупе црвене дивизије снабдеВене мостовим треном, као што је наш дивизијски мостови трен, тада он, у најбољем случају, може за 30 минута на понтонима пребацити (превести) до 19200 војника и за 1,5 часова подићи мост, ако му се то не би спречавало. Но сва-