Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

РЕШЕЊЕ ТРЕЋЕГ ЗАДАТКА 58

у колико једна с другом буду стајале у тешњој вези, а при чему ће пешадија служити коњици као ослонац. Због тога је овде најбоље, да коњица буде потчињена команданту побочнице, а не да остане под непосредном командом команданта одреда. Претходница се може задовољити само са неколико коњаника: 2 подофицира и 12 коњаника само за извиђање пред колоном и за ступање у везу са моравском дивизијом, а остатак вода, из кога су ова два оделења узета, могао би се придати главнини. Са овим би маршевни поредак био овако устаљен:

1. Претходница: Командант капетан Н. 4. чета 2. батаљона; 2 подофицира и 12 коњаника 2. ескадрона; "ј» чете пијонера. 2. Главнина: Овим редом: 1/42. ескадрона; 3. батаљон; 1. и 2, батерија; 4. и 1. батаљон; 1 вод болничара;

8. Десна побоаница: Командант мајор С.

85/42. батаљона; 1, и 3/12. ескадрона. | Од 2. ескадрона, чији је 1 вод био на предстражи, одређен је други вод за претходницу и главнину, пошто ће онај вод са предстраже ући у састав свога ескадрона на извесној тачци при његовом пролазу кроз предстражу. Ова тачка може и треба да буде испред стражарског низа, у овом случају, од прилике у висини Волчинаца.

Делови 1. батаљона са предстраже треба, да се, за улазак у маршевну колону, прикупе негде на путу, којим ће колона да маршује, а зато ће му бити потребно извесно време, ради чега је најбоље, да он уђе у колону главнине на зачељу, да би се на тај начин, избегао сваки застој, који би отуда могао наступити, очекујући његово прикупљање. —

Пошто је, на овакав начин, изведена ствар начисто за сутрашњи марш, треба сада приступити оцени, како треба да се распореди одред за преноћиште у контонману.

Сем раније наведених начела: да се при распореду трупа у контонман, по могућству, ниједан део не мора враћати нити