Narodna milicija

Drugo zasjedanje Antifašističkog vijeća narodnog oslobo đenja Jugoslavije — 29 novembra 1943 godine u Jajcu

Josip Gržetić

DVADESETDEVETI NOVEMBAR PRAZNIK NABODA JUGOSLAVIJE

Dvadesetdevetog novembra navršava se 5 godina od historijskog Drugog zasjedanja AVNOJ-a, a tri godine od proglašenja Narodne Rebublike Jugoslavije. Taj dan slave naši narodi kao Svoj najVeći nacionalni praznik. Uz taj dan vezane su historijske odluke koje su: značile prekretnicu u procesu Narodnooslobodilačke borbe i izgradnji nove Jugoslavije.

Na II zasjedanju AVNOJ-a 29-XI-1943. u Jajcu, donesena je odluka o pretvaranju AVNOJ-a u Vrhovno zakonodavno tijelo, o stvaranju Nacionalnog komiteta kao privremene vlade nove Jugoslavije, o zabrani povratka kralja u zemlju, i konačno, odluka o federativnom uređenju nove Jugoslavije. Time se je jasno formuliralo da se naši narodi u Oslobodilačkom ratu pored glavnog cilja, da istjeraju okupatora iz zemlje, ujedno bore i za stvaranje nove narodne Jugoslavije, koja će biti bratska zajednica slobodnih i ravnopravnih naroda.

Nakon pobjedonosnog završetka rata, 29-XI-1945 godine, narodno pretstavništvo proglašava u Ustavotvornoj skupštini Federativnu Narodnu Republiku Jugoslaviju. Tom odlukom i donošenjem Ustava definitivno je ukinuta monarhija, a vlast i time sredstva proizvodnje i bogatstva zemlje prešla su u ruke naroda.

Izglašavanjem Ustava kojim su ozakonjene velike tekovine Narodnooslobodilačke borbe — konačno je završena državna zgrada, stvoreni su uslovi za puni ekonomski preobražaj naše zemlje i izgradnju socijalizma.

Odluke II zasjedanja odraz su vjekovnih težnji naših naroda i njihove borbe za slobodu i nezavisnost. Zahvaljujući mudrom i revolucionarnom rukovodstvu naše Partije na čelu sa drugom TITOM ostvarili su se sni najvećih sinova naših naroda. |

Stara Jugoslavija bila je zemlja nasilja i terora, zemlja najbrutalnije eksploatacije radnih masa i najernjeg: nacional-

nog ropstva. Zato su se narodi Jugoslavije u najsudbonosnijem času svoje historije — kada je domaća buržoazija izručila zemmlju fašističkom okupatoru, kralj i vlada napustili zemlju odazvali pozivu Komunističke partije Jugoslavije i pošli putem oružane borbe. Narodima Jugoslavije pripada i ta čast — koju im nitko ne može oduzeti ni umanjiti — da su se prvi odazvali pozivu druga Staljina za borbu protiv fašističkih osvajača. Herojska borba naših naroda služila je za primjer svim porobljenim i slobodoljubivim narodima kako se bori za čast i slobodu svoje zemlje. Danas u poslijeratnim uslovima zadivljuje i prijatelje i neprijatelje svojim radnim heroizmom i stvaralačkim snagama u izgradnji socijalizma. Stojeći čvrsto na principima međunarodnog radničkog pokreta i antiimperijalističke borbe demokratskih snaga u svijetu na čelu sa Sovjetskim Savezom, naša Partija visoko diže zastavu nauke

. Marksa-Engelsa-Lenjina i Staljina. Zato naše narode ne može

nitko uvjeriti u opravdanost onih laži i kleveta koje se tako bjesomučno siplju na naše narode, na naše državno i partijsko rukovodstvo. Naša Partija na čelu sa: drugom TITOM bila je i ostaje među prvoborcima na frontu izgradnje socijalizma. Drukčije i ne može biti jer se je naša Partija, naoružana marksističko-lenjinističkom teorijom, čeličila u dugogodišnjoj ilegalnoj borbi protiv kapitalističke klase stare dugoslavi]je, pripremala i rukovodila narodnim ustankom i dovela zemlju do pobjedonosnog završetka velikog domovinskog rata. 2аhvaljujući toj borbi i mudrom rukovodstvu naše Partije mogle su se u našoj zemlji izvršiti takve revolucionarne promjene koje su omogućile osvajanje vlasti od strane radničke klase i čitavog radnog naroda. Takav revolucionarni ргеођгаŽžaj naše zemlje omogućio je put рјапзкој izgradnji put izgradnje socijalizma. Taj put ukazae je drug TITO: