Naša književnost
514 Наша књижевност
Први партиски радници, први инжењери, привредни стручЊаци, први партиски и непартиски бољшевици, који су ститли у фабрику, чинили су малу шачицу. Али сваки од тих што су сг вракали с Урала у Донбас, доносио је са собом неки дивни „ензе“!), нетакнуту резерву моралних снага, коју сваки човек има и чува за одлучујућу минуту. Морала се имати велика снага воље, да се не клоне духом при призору страшних рушевина, и морала се имати дубока вера у то да ће обнављање наше фабрике, нашег Донблса совјетски људи моћи лако извршити. То дубоко убеђење да се мора одмах, не чекајући крај рата, данас већ прионути на тај тешки, али племенити посао, то дубоко убеђење било је опште.
Водећи рат с немачким фашизмом наша земља је у него време својим снажним плећима подупирала стваралачке напоре народа орног да обнови Донбас. Огромне материјалне фондове земља је давала из својих војних резерви. Али био је још један фонд о коме је наша партија водила рачуна и који је био искоришћен у фабрикама и окнима Донбаса. Тај златни фонд се састојао из стваралачке активности варода. Да су ма каквим знегњем и искуством били наоружани наши инжењери и партиски радници што су дошли с Урала, а да се од самог почетка нису ослањали у својим плановима, у свом раду на масе људи, тешко да би извојевали тако велике услехе. Ову стваралачку активност узимао је у обзир при својим плановима и обнови фабрике Андрејев.
Морало се почети од малог. Вода и светлост су биле прве одлучујуће везе. Првих педесет киловата електро-енергије добнвени су тешким комбинованим путем. Прво су створили парну машину од делова дизалице високе пећи, после рукама састављали чекрч, рукама вртели тај чекрк гладећи основ за мотор. А кад су све то урадили, добили су дизалицу снаге педесет киловата. Осветлили су том електро-енергијом механичарски цех, затим помоћу истих тих првих киловата ставили у погон полутону пе за топљење гвожђа, дали ливење, затим истим првим киловатима потерали млин и самлели жито, да нахране људе... Тако је било свуда. Од тога минимума електро-енергије, добивеног тешким труДом, почињали су у Макејевки, Горловки, Маријупољу. Зугрес“) који је до рата имао огромну снагу, срушен од Немаца, гакође
Ђ а .
5 Недирнута резерва — Прим. прев. 8) Зујовска државна електрична станица. — Прим. прев.
•