Naša književnost

у »

2455.

МИ И УВА М ЈЕ РЕЧИ

МА ОРИ НН

КЊИЖЕВНЕ НОВИНЕ — ОРГАН САВЕЗА КЊИЖЕВНИКА ЈУГ ОСЛАВИЈЕ

Књижевне повине, о чијем је покретању донео одлуку пленум управе Савеза књижевника Југославије на свом новембарском састанку 1947, отпочеле су да излазе. Половином фебруара, са многобројним прилозима наших књижевника, изишао је из штампе први број.

Савез књижевника, књижевници Југославије испунили су тиме једну осетну празнину у нашем јавном живолу. Књижевне новине ће, на сваки начин, не само још више активизирати наше писце на општедруштвеном, општекултурном плану, него, исто тако, и у њиховом уметничком стваралаштву, третирањем стваралачких проблема наше књижевности, одиграти значајну улогу.

РЕЗУЛТАТ КОНКУРСА ЧАСОПИСА „МЛАДОСТ“

Уредништво часописа „Младост“ расписало је јануара месеца прошле

године конкурс за најбоље песме, приповетке, једночинке и ликовне прилоге. До 15 децембра, када је био крајњи рок за подношење радова, приспео је велики број прилога младих писаца и сликара из свих крајева наше земље. Један део ових радова редакција „Младост“ објавила је, као што је било условима конкурса предвиђено, у бројевима часописа за 1947 годину.

Одзив младих писаца на овом конкурсу био је врло велики, што сведочи о изванредном интересовању наше омлодине за књижевни и културни стваралачки рад. На конкурс је стигло: 1.138 песама, 179 приповедака, 28 једночинки и драма и 80 ликовних радова. Ма да су на конкурсу за најбољу једночинку имали права учешћа и старији, конкурс у овом случају није дао никакве резултате.

Поднете предлоге прегледали су чланови жирија, књижевници: Чедомир Миндеровић, Ото Бихаљи, Танасије Младеновић, М. Панић-Суреп и Душан Костић. У анови жирија сагласили су се да треба наградити већи број песама и приповедака него што је било предвиђено приликом расписивања конкурса. Такође је констатовано да су све песме и приповетке, предвиђене за награђивање, приближно једнаке вредности, да се ниједан од ових радова не издваја од осталих и не задовољава у целини у идејнем, садржајном и формалном погледу. За примљене једночинке жири је констатовао да, и поред делимичне вредности појединих радова, ниједна не долази у обзир за штампање или приказивање. ,