Naša književnost
232
ЗБОРНИК О СОЦИЈАЛИСТИЧКОМ РЕАЛИЗМУ
Издавачко предузеће „Совјетски писац“ издало је зборник чланака „Проблеми социјалистичког реализма". Уводни чланак је од А. Фађејева „О задацима књижевне теорије и критике". Потом долазе студије Т. Мотиљева „Светски значај совјетске књижевности“, Б. Јаковљева „Раст комунизма у совјетској књижевности", В. Кирпотина „Патос социјалног васпитања“ и др.
ИЗДАВАЧКИ ПЛАН ГОСЛИТИЗДАТА ЗА 1948 ГОДИНУ
Издавачки план Државног издавачког књижевност предузећа (Гослитиздат) за год. 1948 обухвата 969 дела, с тиражом од 15 и по милиона књига. Може се претпоставити да ни тај број није дефинитиван, јер у прошлој години било је предвиђено 3 милиона књига, а издато је 16 и по милиона, тј. издавачки план испуњен је с 126,9 процената, Гослитиздат издаваће и ове године класичну руску и савремену совјетску књижевност Од руских класика изићи ће 55 дела, међу осталима, с Херцена „Ко је крив", Гогољеве „Мртве душе", Толстојево „Васкрсење“, Горки и др. Од стааних класичних дела изићи ће „Илијада“, Сервантесова, Стендалова, Мопасанова и Дикенсова де-
ла, Драјзерова „Америчка трагеди- |
ја" и др. Мз словенских књижевности издаће се преводи 16 дела. Највећи интерес посвећен је савременој књижевности народа СССР: 78 романа, преко сто збирки песама, многе књижевне студије, међу њима проф. Бјалика „Горки и социјалистички реализам", н др. ТА:
КЊИЖЕВНИЦИ О СОВЈЕТСКОЈ АРМИЈИ
Књижевници (СССР широко су обележили прославу Совјетске Армије учествујући у свима приредбама које су се тога дана у земљи одржале, по војним установама, школама, књижевничким домовима. У Централном дому књижевника У Москви Савез књижевника је организовао велику изложбу са темом: „Совјетска Армија у књижевности. Сем тога „Литературнаја газета" од 21 јануара сва је испуњгна чланцима и песмама о Совјетској Армији.
Подвизи Совјетске Армије из доба грађанског рата, кад се она тек стварала, опевани су у делима као
"што су „Жељезни поток", „Слом“.
„Како се калио челик“, Тихи Дон“, „Партизанске приче". Великом отаџбинском рату посвећена су најважнија уметничка дела последњих година, _ одликована Стаљинском наградом. Млада совјетска поезија пуна је романтике ратног подвига. За време Великог отаџбинског рата стихови нису силазили са страница „Црвене звезде" и осталих листова који су излазили за војску. „Никада поезија није била тако блиска са војним читао– цем, није тако узбуђивала срца као у доба рата.. Совјетска Армија није за песнике била обична тема, већ посведневни живот, дела борца била су и њихова дела, зато је њихово стваралаштво тако урастало у мисли и осећања бораца." Совјетска литература је расла упоредо са Совјетском Армијом. М дела која су после рата написана, или која ће се тек написати, већ су се тада заметнула у стваралачкој машти књижевника,
Не прослављају, дакле, књижевници Совјетску Армију од датума