Naša književnost
412 И Иа - Књижевност
са Друштвом чешких лекара припремило је долазак тројице истакнутих југословенских професора медицине. Професори Коста Тодоровић, Војислав Арновљевић и Божо Лаврић предаваће у Прагу, Плзењу, Брну и Братислави.
У Прагу је марта месеца отворена изложба антифашистичких уметника из Трста, под покровитељством Министарства информација. То је прва изложба тршћанских уметника у Прагу и претставља преглед савремене тршћанске уметности.
Ради упознавања иностранства са својом културом, Чехословаци организују у разним земљама културне недеље. Тако су припремили изложбу чехословачке књиге у Француској, која је после успеха у Лиону пренесена у Гренобл. Припремљена је углавном старањем професора Зденка Бара, лектера чешког и словачког језика и књижевности на филозофском факултету у Греноблу, уз учешће месне секције Друштва Француска—ЧСР и Међународног универзитетског кружока. Отворио ју је ректор тамошњег универзитета Парисел. Сва месна штампа донела је о њој реферате, а радио_ станица је током те недеље посветила пола сата чешкој музици с коментаром Зд. Бара; другог дана говорио је на радиу о изложби и данашњој Чехословачкој. Чехословачке недеље на Женевском универзитету завршене су предавањем о савременој чешкој поезији. Предавање је илустровано француским преводима стихова чешких песника. Чехословачке недеље у Женеви упознале су швајцарску јавност с појединим областима чехословачкот културног живота. Одржано је предавање Јозефа Шиме о савременој чехословачкој ликовној уметности и приказана атмосфера у којој уметници живе и раде. На изложби дечјих и школских књига приказана је уметност иилустратора и типографа; на концерту клавиристе д-ра Отакара Водровица Швајцарци су се упознали с делима старих и нових чешких композитора, а с прошлошћу чешког народа упознали су се из предавања о Јану Хусу. Такође је у Женеви била приређена успела изложба чехословачке фото_ графије, која ће бити пренесена и у остале градове. У Цириху је била први пут у Швајцарској изведена Јаначекова опера „Ката Кабанова“.
На међународно музичко и певачко такмичење младих, које ће се и ове године одржати у Женеви од 20 септембра до 30 октобра 1948, и на коме ће учествовати и чехословачка омладина после строгог избора на основи чехословачког такмичења, позван је као члан жириа и д-р Вацлав Холцкнехт с прашког конзерваторијума, који ће учествовати у жириу са претставницима Француске, Енглеске, Пољске, Мађарске, Шведске, Румућије, Италије и Аустрије.
У колективном зборнику о 1848 години, који је изашао у Паризу под насловом „Пролеће народа — 1848 у свету“ налази се и прилог Арношта Клима о догађајима те године у Чехословачкој.
Претставник културне комисије чехословачког Савеза ослобођених по-– литичких затвореника из хитлерџовских концентрационих логора Мазел, и претставник чехословачке групе бивших освјенцинских затвореника Ченек, отишли су у Пољску на саветовање о уређењу „Музеја мартирологије“ на тлу бившег освјенцимског концентрационог логора. Једна зграда биће посвећена приказу страдања Чеха. :
ет терору