Naša književnost

Петар Јилемњицки - 255

и рада. А таква домовина — домовина је будућности! Остварила се она тек у па Ору ној народно-демократској Чехословачкој, у којој се гради социјализам. Требало је да прођу тешке године фашистичке» окупације, године у којима је јачао и сазревао народни отпор против издајничких управљача у Словачкој, све до дана 29 августа 1944 године, кад је у Бањској Бистрици избио устанак против фашиста и њихових домаћих помагача. Јилемњицки није у њему учествовао; био је пре тога осуђен и интерниран у логору у Немачкој. Но ипак је догађаје народног устанка описао у недавно објављеном делу Хроника (1947). Устанак у Словачкој није ту приказан у читавом свом току, или у главном догађању у Бањској Бистрици, него на једном малом отсеку: спуштање совјетских падобранаца извиђача у планинама, придобијање људи у малом планинском селу за илегалан рад, преузимање власти у селу; потом долазак Немаца у село и организовање народног отпора уз помоћ падобранаца и партизана из шуме, и најзад, коначно ослобађање села и читавог краја Црвеном армијом.

Свакако да Хроника није последња реч о словачком “устанку, иако је она најбоље што је о њему написано. Она ипак остаје оно што јој и име каже, хроника, ток догађаја на једном малом сектору народног живота; отуда је и њен захват скроман. Међутим, не треба мислити да је то само суво набрајање и излагање. Напротив, Јилемњицки је и ту жив и занимљив приповедач, који кроз уста припростог лугара, приказује живот села под окупацијом, превирање, опредељивање за људе из шуме, решеност народа на борбу против фашиста и издајника своје земље. У томе, у цртању и карактеристици мноштва лисности из народа, оних малих, често незнаних бораца и јунака, налазе се уметнички квалитети ове књиге.

Дело о устанку словачког народа, Хронњка, логичан је наставак стваралачке линије Џетра Јилемњицког. Оно се надовезује на борбу остравског радника Павла (из Неораног поља), борбу за бољи живот и срећу у киргиској степи, борбу за ослобођење Чехословачке испод јарма фашизма издајничке буржоазије, борбу за нову Чехословачку, с новим економским и друштвеним поретком. Ликови бораца за њу налазе се у свим делима ЈилемЊњицког. А то значи да његово књижевно дело не гледа само у прошлост, да његов стваралац није само критичар старог и преживелог, него и да гледа у, будућност, бори се, и сам ствара ново. П, Јилемњицки један је од главних претставника напредног реализма у чешкој и словачкој књижевности. Он је међу првима уочио на Истоку, зором орумењене, ораче неораног поља...

Крешимир Георгијевић

.