Naša pošta

АКТИВНОСТ П. Т, Т. СТРУКЕ 13

У Београду се уводе нови поштански фахови (претинци) који ће помоћи да се убрза служба раздавања те удовоље потребе престонице.

6) Телеграф, телефон, радио. Уведена је нова врста телеграма, названих писма-телеграми, у саобраћају са Немачком, Чехословачком, Аустријом, Маџарском и Јужном Америком. Њихова је такса ва 50% јефтинија од обичних телеграма. Са Грчком је вакључен нарочити споравум о бржем развијању телеграфске службе. Ради тога је успостављена још једна директна телеграфска линија са Атином ва коју су употребљени брзи апарати (Бодо).

Закључена је специјална угодба о нашој телефонској служби са Аустријом, Италијом и Швајцарском.

Поред ранијих — од 1919 отворених веза, у току последњих 6 месеци отворено је још 300 телеф. веза. Од ових вева гмамо: с Аустријом 624, с Италијом 253, с Немачком 47, с Пољском 8, в Румунијом 84, с Маџарском 398, с Француском 11, с Холандијом 3, с Чехословачком 154, са Швајцарском 31, и са Сл. градом Данцигом 4.

У Београду је, помоћу нових комбинација, дато преко 200 нових телефонских претплатничких веза. У раду је питање проширења телефонске мреже као и питање аутоматске централе у Београду. Израђени су нови телефонски именици, са извесним модификацијама, по реонима Београда, Загреба, Љубљане. Као и раније ове године су израђени у приватној режији, а у буџету 1930/1 предвиђен је кредит да их држава издаје. Израђена јем нова телегр. тарифа.

Довршена је и прегата саобраћају велика радио-телеграфска станица у Загребу (Велика Горица), која је већ у саобраћају са Берлином и Краковом.

У Београду је предата саобраћају радиофонска отправна станица; појачана је такође радиофонска станица у Загребу. Према томе са оном у Љубљани имамо сада 3 радиофонске отправне-емисионе станице. Услед овог побољшања радиофонског саобраћаја примећен је нагли пораст радио претплатника, чији је број, крајем фебруара 1930, износио 34.168. Ових дана радио је уведен и на желевничким брвим возовима. в) У телеграфско—телефонској тетничкој слузжби. Завршени су ови радови: предата је саобраћају аутоматска телефонска централа у Марибору; гзрађена кабловека мрежа на Бледу и у Новом Саду, као и телеграфске линије: Крушевац— Александровац, Суботица — Хоргош — граница, Сарајево— Илиџа, и телефонске линије: Београд— Брчко, Скопље— Велес, Мостар—Невесање—А втовац, Ужице—Овчарска Бања, Мостар—Јабланица, Брчко—Јамена, Загреб—Злен-