Naša pošta

24 НАША ПОШТА

" и телефонског сгобраћаја — јесте најгоре решење које у интересу земље и народа, у интересу државне касе и у интересу угледа п. т. установе у Савезу европских администрација треба што пре опозвати.

Стручњак

ћу У броју 107 од 13 маја 1930:

«Трговински гласник» је ауторитативно покренуо звамашно питање успоставе Министарства пошта. Написи г. д-р Шоћа, бившег министра, и «Једног привредника», које је «Трговински гласник» публиковао у бројевима 27 марта и 6 априла ове године, претстављају зреле студије, којима се том погледу нема шта додати или одузети.

Са вадовољством констатујемода је питање наишло на најбољи одвив. Сви су у томе сагласни. Поједини листови исказали су своје симпатије, а стручни одушевљено поздравили. Гласила организација п. т. т. службеника у Краљевини посветили су питању успостављања Министарства пошта уводне чланке, у којим су саопштили у целини написе из «ТГрговинског гласника». «Поштански гласник» (ЈБубљана 11 априла) додао је са своје стране следећи коментар:

«Не можемо бити довољно захвални г. начелнику д-р Шоћу, ва његове отворене, искрене истините речи, које су писане из најидеалније наклоности према државним интересима и интересима п. т. струке. У томе заступа управо исто становиште као Савез п.т. службеника, који је поновно тражио на највећим местима аутономију п. т. т. струке, као једини лек ва уређење, раввој и напредак п. т. т. саобраћаја».

«Поштар» (Љубљана, 20 априла) опсервира: «...ла се наша струка не развија тако. како би морала и како би се лако могла развијати кад бисе питање правилно и брзо. решило... Реализацијом предлога (за успоставу Министарства пошта) добила би п. т.т. струка која је један од највећих ресора, своје тло на којему би се несметано развијала и на којему би се лако извеле равне корисне и у другим државама опробане реформе».

Привредне организације на истом су становишту.

Навешћемо у прилог тога и гласове који су се чули на. последњем конгресу комора и привредних организација:

«0 п. т. т. саобраћају расправља се на привредним конгресима данас први пут, па ће зато можда некоме изгледату као да привредни кругови досада у погледу ове важне саобраћајне гране или уопште нису имали никаквог позитивног програма, односно да нису имали разлога да се против постојећег стања жале. -

«Међутим ни једно ни друго не стоји. Насупрот , коморе су развијале у погледу унапређивања и побољшања п. т. т. саобраћаја ва све време прошлог деценија врло интензивну и иницијати вну активност и ако се то није износило на конгре-