Naša stara trgovina : prilozi kulturno-istorijski i etnografski
и-инизеиае-—==
== 64. ==
И на тим рзбошима, као и на рабошима хлебара, месара итд. згписивани су и делови гроша или цвавцика: поред пуних знакова који су ишли преко целог рабоша, зарезивани су мањи знаци: до половине, четвртине или три четвртине.
При исплати је муштерија доносно пиле, оно је састављано с квочком, бројани су зарези и сабирани, па кад се исплата изврши — онда је тај рабош уништаван, а за нову вересију прављен и нов рабош.
По нашем Законику о поступку судском у грађанским парницама рабош је доказно средство. О томе у њему постоје ови прописи:
5 25. Лебари, касапи, месари, водоноше, свећари и овим подобни могу доказивати рабошем (квочком), на коме се потписао или свој печат ставио. онај, који је ствари примио.
Рабош-квочка-потпун је доказ о количини, у колико се слаже с пилетом, које се налази у туженога. И без пилета потпун је доказ, ако тужени неће пиле да покаже или га је шћердао, или непажњом изгубио. Е
Али ако тужени докаже, да је пиле случајно и без његове кривице изгубио, онда се оставља општинском суду да оцени такав доказ
5 26. Рабош је доказ само за тридесет дана, од како се по њему почеле давати ствари. И тако, ако поверитељ после тога најдаље за тридесет дана дужника не тужи, мораће своје право доказати другим начином.
Рабошем се не може доказивати већи дуг од 250 гроша пореских.