Naši na Korzici : putopisne crte : sa 85 slika u tekstu i kartom Korzike. Knj. 1

99 | Мих. М. Ђокић

=

страшни и некада поносни, који су деценијама престављали страх и трепет, били су порушени. — Ђенова оста неоспорна господарица Корзике,

. Сампијеро Корсо“%) храбар војник, пуковник једног корзиканског пука за време Франсоа !., хтеде да утврди француску власт на острву. Анри [| олакша му намеру. Острво се освоји од Ђеновљана (1553) и придружи краљевској круни. Али одмах после овога, уговором у Като-Комбрезију, врати се. Корзика Њенови (1559). | Сампијеро, велики корзиканац, са овим се уговором није могао помирити... Он је за њега био срам, јер му је цео напорни рад на уједињењу збрисао. С тога он енергично ступи понова у борбу. Замоли за помоћ Катарину од Медичија, талијанске кнежеве, па чак и Барбаросу у Алжиру и Сулејмана у Цариграду, да отера Ђеновљане са острва.

Велики Сампијеро Корсо. Свуда је добио само пра- зна обећања. Његова силна енергија ипак не клону, но се одлучи да се бори сопственим средствима. Искрца се 12 јула 1564 у заливу Валинко, са. шаком војника, подиже корзиканско становништво, потуче у више сукоба најбоље ђенерале Републике, који му невојнички дођоше главе, јер наредише да се подмукло, из ноћне заседе убије (1567). Његов врло млади син, Алфонзо Дорнано, који је у борбама био уз свога оца, покушав истом очевом енергијом, да и даље продужи борбу, али пред бе-, скорисношћу свога напора он напусти стрво, одлази у Француску, где доцније постаје маршал Француске. Од године 1569—1730, Ђенова је неограничено управљала Корзиком. Го дуго време њене владавине, није се одликовало никаквим културним, пољопривредним или трговачким предузећем.

1) О овоме великом корвиканцу, писаћу ти у доцнијим писмима опширније,