Naši na Korzici : putopisne crte : sa 85 slika u tekstu i kartom Korzike. Knj. 1
Наши на КОРЗИЦИ а 41
све повластице, које су до тада имали, те се с тога онај придошли свет не расели.
Тадашњи гувернер, Тома Корбон, у октобру 1575 удари први камен темељац бедему св. Јована, који је довршен тек 1578. План за овај солидан бедем радио је Бастиано Пандело "од Турина.
Доцнији гувернер Жером Асерето, саградио је утврђени бедем, Теранова (1595) и бедем св. Марије (1598). — Антонијо, епископ од Поликастро у 1617, подели Бастију на две црквене општине: Теранова и Теравекија.
Бастија у половини ХУП века беше лепа варош са 7000 становника: имала је око 400 дућана и радионице разних заната. Њено брзо напредовање датира се од дана, кад је постала седиште гувернера острва и епископа од Маријана са његовом многобројном свитом.
У 167! варош је већ имала пристаништа; она су се састојала и из два дела: Теранове са 2000 становника, која је била заштићена једним утврђеним зидом и Теравекиа, са 5000 становника, која је била отворена.
"Геранова је имала широке улице, цркву св. Марије, која је важила као најсјајнија на острву; четири капеле и два женска манастира. Овде се улазило на једну капију, која је била стално под стражом, састављеном •ед једног официра и неколико ђеновских војника. Цитадела, где је обитавао гувернер Корзике и многобројни официри из његове свите, била је ограђена једним опкопом, и у њу се улазило помоћу једног покретног моста.
Интересантно је, да је Бастија, која је чувена са својих јаких ветрова, ипак била главно војпо вежбалиште оног времена. Управо, овде, на источном приморју и била је главна војничка снага, онда силне Ђеновљанске Републике,
— У оном времену, када је ђеновљанско господство било на врхунцу своје моћи, Бастија је цветала у сваком погледу. Варош насељена многобројним официрима из сјајне свите гувернерове и разних војничких јединица, са својим породицама, весело се проводила. Из тога времена су и читаве успомене везане за ово место. Вино, жене и гитар, били су у јеку своје дражи... У чаробним ноћима, по овом лепом граду ориле су се песме и низала уживања. Ово је доба дало лирске песме ондашњих корзиканских песника. То је време дало корзиканску литературу. То се време може назвати: доба песме и уживања...