Novi Antej
бени интелектуалци се од осталих људи разликују по томе, што је њихов социјални инстинкт јачи и развијенији. Зато они брже, живље и снажније осећају сваку опасност која прети друштвеном организму, и много јаче реагирају на ту опасност него људи код којих је претежнији инстинкт личне самоодбране. Борбени интелектуалци су као оне осетљиве и прецизне сеизмографске игле, које бележе и најмањи потрес земљине масе. Они су као добри барометри, који осећају и показују све промене у ваздуху. Зар, у осталом, животиње не наслућују боље него људи промену времена; то је њихово оруђе у борби са непогодама. Зар сељаци, - више изложени и мање опремљени за одбрану, немају развнјеније него варошани осећање за атмосферске прилике и неприлике?
Слично је са борбеним интелектуалцима у погледу друштвених односа. Они су врло осетљиви за све промене које се дешавају у друштву, како за повољне, тако за неповољне. Они први виде штетне последице једне појаве, и први подижу глас на узбуну. Чим се у једном правцу претера или забразди далеко изван праве линије, они скрећу пажњу и старају се да спрече незгоду или несрећу. Борбен интелектуалац је стално будан, увек на опрези. Он предочава опасности док други и не слуте о њима. Он мисли о одбрани док остали налазе да је све у најбољем реду. Он предузима мере за спасавање док необавештени блажено уживају. Он је као стражар на броду који плови кроз ноћ и маглу, између стења и у сусрет страшном судару. Путници спавају или се забављају, посада и команда исто тако. Али бди стражар, гледа трезно и пажљиво у даљину, мотри најмању опасност.
Каква је лађа која страже нема? Каква је војска која се раскомоти и заспи, а страже и предстраже не постави? Нема рада ни одмора без сигурности. Човеков организам је са свих страна обезбефен
78
НОВИ АНТЕЈ