Od života do civilizacije
ЦЕЛИСХОДНА ПРИРОДА ЖИВИХ БИЋА 83
терминизмом елемената неорганскога света. Двојица од највећих физиолога краја прошлога века, Клод Бернар и. Ф.В. Пфлигер, јасно су то изразили, иако су били убеђени механичари живота, и то у доба када су материјалистичка настојања у науци о животу била на врхунцу.
Став Клода Бернара врло је значајан. Мако је чувени француски физиолог спроводио својим делом најпотпуније материјалистичко схватање животних појава и настојавао на механичком детерминизму и физичкохемијској природи животних механизама, он се ипак оградио од једностраног материјализма. То му је недавно још пребацивано, али имамо разлога да и то упишемо у његову славу.
Клод Бернар» вели да не пристаје ни уз виталисте ни уз материјалисте; уз ове последње зато не што „иако животне манифестације остају непосредно под утицајем физичкохемијских прилика, те прилике не могу имати моћ да групишу, хармонизују појаве у реду и низању у коме се појављују у живих бића“. Имајући у виду нарочито ембриолошки развитак и физиолошко уређење живих бића, Клод Бернар примећује да „случајан сусрет физичкохемијских појава не може саградити свако живо биће по једноме плану и нацрту унапред утврђеним и предвиђеним, нити потстаћи ону дивну потчињеност и хармонични склад живот-
" СОТапае Ветлага, Гесопв зит Јев рћепотепез де Ја ме, 1, стр. 46 и даље.
Од живота до цивилизације 3